wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Co to jest rower trójkołowy?
Produkty:
Polecamy

Co to jest rower trójkołowy?Rowery trójkołowe coraz częściej spotykamy na drogach i ścieżkach. W zasadzie każdy może poruszać się takim pojazdem, ale są one szczególnie polecane osobom niepełnosprawnym, o ograniczonych możliwościach ruchowych lub seniorom. Kupuje się je również dzieciom ze specyficznymi trudnościami, zaburzeniami ruchu, zmysłu równowagi itp. Czym zatem jest rower trójkołowy?


 

Rower trójkołowy dla wszystkich


Rehabilitacyjny rower trójkołowy już na pierwszy rzut oka różni się od tradycyjnego. Przede wszystkim został fabrycznie wyposażony w trzy koła, które dają mu znacznie lepszą stabilizację podczas jazdy. Rama, kierownica i siodełko pozostają bez zmian. Może być napędzany siłą mięśni nóg za pomocą pedałów, ale często jest dodatkowo wyposażony w napęd elektryczny, który całkowicie bierze na siebie trud napędzania pojazdu lub tylko wspomaga użytkownika.

Jedną z jego największych zalet jest komfort prowadzenia. Wygodne siedzisko oraz kierownica umieszczona na odpowiedniej wysokości gwarantują łatwość prowadzenia w pozycji, która nie nadwyręża kręgosłupa. Co ważne, dwa tylne koła zapewniają oczekiwaną stabilizację, a to sprawia, że na rowerze nie trzeba dbać o równowagę, a można nawet odpocząć nie zsiadając z pojazdu.


 

Rower trójkołowy rehabilitacyjny Vermeiren Elektryczny rower trójkołowy rehabilitacyjny Vermeiren
Rower trójkołowy rehabilitacyjny Vermeiren Elektryczny rower trójkołowy rehabilitacyjny Vermeiren 

Jaki rower trójkołowy kupić?


Rowery trójkołowe są dla wszystkich, ale zyskały szczególną popularność jako rowery rehabilitacyjne, ponieważ polecane są osobom w trakcie rekonwalescencji po udarach mózgu, zawałach serca czy wszelkich urazach kostno-stawowych. Stanowią niezawodny sposób rehabilitacji, gdyż uniezależniają, dają poczucie swobody i wolności, a co najważniejsze, umożliwiają podtrzymanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Doskonale spełniają więc swoją funkcję rekreacyjną, wpływając prozdrowotnie nie tylko na kondycję fizyczną, ale także psychiczną.

Decydując się na zakup roweru trójkołowego w pierwszej kolejności należy dokładnie dopasować go do potrzeb użytkownika. Rower trójkołowy dla seniora wzmocni mięśnie, a jednocześnie nie będzie narażał na kontuzje czy zbytnie zmęczenie. Seniorzy z łatwością zajmą wygodną pozycję na rowerze, a do tego nie będą mieć żadnych kłopotów z ruszaniem z miejsca lub zatrzymaniem, gdyż nie muszą utrzymywać stanu równowagi. Odciążają także kręgosłup, ponieważ nie pochylają się podczas skręcania. Ponadto czynią wycieczkę bardziej znośną, dzięki dodatkowemu wyposażeniu w kosz bagażowy.

Osoby pragnące używać rower zamiennie z wózkiem inwalidzkim, mogą zakupić pojazd z napędem elektrycznym. Nie będzie on wówczas angażował nóg do poruszania się po drodze. Istnieje także możliwość nabycia roweru napędzanego za pomocą mięśni rąk. Wybierając rower trzeba też wziąć pod uwagę zarówno wagę pojazdu, jak i wagę samego użytkownika. Istotny okaże się też rozmiar roweru, ponieważ ze względu na dwa tylne koła pojazdy te należą do szerokich i mogą się z trudem zmieścić w wąskich przejściach, uliczkach czy w drzwiach. 

Rower trójkołowy o napędzie elektrycznym


Rehabilitacyjne rowery trójkołowe najczęściej wyposażone są w napęd elektryczny, dzięki czemu mogą być z powodzeniem użytkowane przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. Zwykle jest to bardzo wygodny środek lokomocji, który uniezależnia od pomocy osób trzech i opiekunów. Napęd elektryczny w rowerach trójkołowych dostosowywany jest do potrzeb użytkownika, dzięki czemu może przybrać różną formę. Powszechne są rowery zarówno jednobiegowe, jak i wielobiegowe, aczkolwiek te drugie są bardziej efektywne i lepiej radzą sobie po nierównej drodze czy ścieżkach leśnych. Rowery elektryczne mogą mieć zróżnicowany zasięg, np. 30 km, po czym ponownie trzeba je naładować.

W rowerach z elektrycznym wspomaganiem napęd uruchamia się automatyczne w momencie pedałowania, a po zaprzestaniu tej czynności, napęd samodzielnie się wyłącza, co wpływa na dłuższą żywotność akumulatora. Silnik, a więc serce urządzenia, najczęściej znajduje się w przednim kole, choć będzie to zależeć od konkretnego modelu.


 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu