wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » DOFINANSOWANIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

DOFINANSOWANIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych jest okazją na uzyskanie komfortu ich codziennego funkcjonowania. Jest to jedne z zadań mających na celu likwidowanie barier architektonicznych, które wciąż pojawiają się w przestrzeni publicznej lub w domach prywatnych. Uzyskanie dotacji obwarowane jest kilkoma warunkami, lecz stanowi ogromną szansę na poprawę życia osób ograniczonych ruchowo.
Likwidacja barier architektonicznych


Bariery architektoniczne to problem dla wielu osób, które muszą się borykać z niepełnosprawnością ruchową. Napotykają na nie w urzędach, budynkach użyteczności publicznej, na skwerach, w parkach czy nawet we własnych domach. Będą to zbyt wysokie progi, za wąskie futryny, wanna zamiast prysznica, za wysokie szafki itp. Zgodnie z § 6. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r., Państwowy Fundusz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym dysponuje środkami, które umożliwiają likwidację tych barier architektonicznych, aby zrównać szanse osób niepełnosprawnych i zapewnić im w miarę normalne i komfortowe funkcjonowanie. Aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach likwidacji barier architektonicznych, należy złożyć wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby wnioskującej. Podstawowym warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jakiegokolwiek sprzętu rehabilitacyjnego jest wykazanie niepełnosprawności na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu Orzekania do spraw Niepełnosprawności.


 

1. Dofinansowanie na schodołaz osobowy


Dofinansowaniem schodołazów osobowych, wbrew temu co można by przypuszczać, nie zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia, a PFRON i to właśnie od tej jednostki należy ubiegać się stosowną dotację, która może wynosić nawet 95 % wartości sprzętu rehabilitacyjnego, ponieważ nie musi to być wyłącznie schodołaz osobowy. Jeśli schodołaz osobowy ma zostać umieszczony na przykład na klatce schodowej, wówczas konieczne będzie uzyskanie pozwolenia od właściciela czy zarządcy budynku na jego zamontowanie bądź użytkowanie. Dotyczy to głównie instytucji publicznych lub bloków i domów spółdzielczych. W przypadku domów prywatnych, osoba wnioskująca musi przedstawić wyłącznie akt właśności budynku.
Dofinansowanie schodołazy osobowe
 

2. Dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego


Łóżko rehabilitacyjne jest podstawowym sprzętem niezbędnym leżącej osobie niepełnosprawnej. Pozwala na komfortowe dochodzenie do zdrowia i znacznie ułatwia funkcjonowanie pacjenta, który nie może się poruszać. Nie dziwi więc, że łóżko rehabilitacyjne także jest dofinansowywane ze środków PFRON, które mogą wynosić nawet do 95% wartości inwestycji.
Dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne
 

3. Dofinansowanie zakupu podnośnika transportowo-kąpielowego


Zakup podnośnika transportowo-kąpielowego zdecydowanie odciąża siłę i zaangażowanie opiekuna, który na co dzień zajmuje się pacjentem o ograniczonej mobilności. Tego rodzaju sprzęt pozwala przenosić pacjenta i przemieszczać go na miejsce docelowe. Przed jego zakupem należy ustalić gdzie będzie najczęściej używany oraz dopasować urządzenie do wagi osoby niepełnosprawnej. Warto także nabyć podnośnik sterowany elektrycznie, ponieważ jego obsługa jest wówczas bardziej komfortowa. Dzięki dofinansowaniu sięgającym nawet 95% wartości urządzenia, możliwe będzie nabycie bardziej nowoczesnego i praktyczniejszego sprzętu wyposażanego w pilota.
Dofinansowanie na podnośnik transportowo-kąpielowy
 

4. Dofinansowanie do zakupu podnośnika wannowego


Podnośnik wannowy to urządzenie rehabilitacyjne, które powinno się znaleźć w każdym domu, w którym na co dzień funkcjonuje osoba niepełnosprawna ruchowo bądź senior. Będzie to bowiem duże ułatwienie podczas wykonywania czynności higienicznych. Podnośnik wannowy umieszcza się w całości w wannie. Jest przy tym stabilny, ponieważ przytwierdza się do jej podłogi za pomocą gumowych przyssawek. Dodatkowo, kontakt z wodą nie będzie ograniczał jego żywotności, ponieważ jest do tego przystosowany. Podnośnik można składać, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca.
Dofinansowanie na podnośnik wannowy


5. Dofinansowanie AKTYWNY SAMORZĄD 2020 (od 1marca do 31sierpnia 2020roku)

 
dofinansowanie skutery elektryczne inwalidzkie dofinansowanie przystawka elektryczna do wózka dofinansowanie elektryczny wózek inwalidzki
Skutery inwalidzkie Napęd elektryczny do wózka Elektryczne wózki inwalidzkie
dof. do 7500zł, wkład własny 25% dof. do 7500zł, wkład własny 25% dof. do 25tys. zł


 

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o likwidację barier?


W pierwszej konieczności należy prawidłowo uzupełnić wniosek, który dostępny jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub na stornie internetowej. Dodatkowo potrzebne będą:

- kserokopia dowodu osobistego osoby wnioskującej,
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- oświadczenie potwierdzające dochody osoby niepełnosprawnej,
- dokument potwierdzający zameldowanie w miejscu zamieszkania,
- oferta handlowa sprzętu rehabilitacyjnego, o jaki wnioskujemy (otrzymują Państwo od nas),
- dodatkowe dokumenty, jeśli konieczne.

Wszystkie dokumenty należy złożyć w formie kserokopii lub oryginałów.

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu