Osoby niepełnosprawne mogą dziś korzystać z wielu innowacyjnych technologicznych rozwiązań, które wspomagają samodzielną egzystencję. Jednym z takich pomysłów będzie podnośnik samochodowy Meva lifter car lub Carlift. Są to urządzenia bardzo pomocne, lecz nie należą do tanich, dlatego warto ubiegać się o dofinansowanie z programów rządowych.
Meva Lifter Car (z uchwytem na zawiasy) | Carlift |
Dofinansowanie płynie z funduszu PFRON i obejmuje zakup oprzyrządowania do samochodu, który będzie wspomagał egzystencję osób niepełnosprawnych. Nie jest to zatem żaden konkretny pojazd, a jedynie podnośnik umożliwiający wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. To rozwiązanie będzie więc bardzo pomocne dla osób, które samodzielnie kierują pojazdami, ale sprawdzi się też w przypadku pasażerów. Ułatwia transport osoby niepełnosprawnej na siedzenie samochodu, bez konieczności jej dźwigania przez opiekuna, podnoszenia i transportu z wózka inwalidzkiego na fotel auta. Co ciekawe, dofinansowaniem objęty jest zarówno sam koszt sprzętu, o jaki ubiega się wnioskodawca, wraz z wszelkimi niezbędnymi kosztami jego montażu.
Chcąc otrzymać dofinansowanie, należy posiadać umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności w przypadku osób, które nie przekroczyły jeszcze 16 r.ż. oraz bez względu na wiek – osoby poza okresem aktywności zawodowej. Inne osoby niepełnosprawne muszą zaś być zatrudnione, jeśli chcą się ubiegać o dofinansowanie. Będzie to każdy rodzaj pracy, nawet udokumentowany wolontariat. Z programu zostaną zaś wykluczone te osoby, które posiadają nieuregulowane zaległości wobec PFRON czy realizatora programu.
Już podczas składania wniosku należy dobrze uzasadnić potrzebę jego zakupu. Konieczne więc będzie jasne określenie dla kogo i dlaczego niezbędne jest posiadanie podnośnika do samochodu. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać to 70 tysięcy złotych, jednak dotyczy to wyłącznie fotelików stacjonarnych. Mobilne urządzenia do przewozu osoby niepełnosprawnej będą dotowane w kwocie do 8 tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, dlatego trudno jest oszacować, jaka kwota zostanie przyznana i czy osoba składająca wniosek będzie zakwalifikowana do programu. Wnioskodawca zwykle ma obowiązek pokryć do 10 % wartości sprzętu brutto, o jaki się ubiega.
PFRON oczekuje przygotowania standardowych dokumentów, jakie niezbędne są niemal do wszystkich programów, które oferuje. W pierwszej kolejności trzeba więc posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W przypadku osób niepełnoletnich, wniosek może zostać złożony przez rodzica lub opiekuna prawnego. Wówczas konieczne będzie dysponowanie aktem urodzenia dziecka lub dokumentem potwierdzającym opiekę prawna. Niezbędna będzie również oferta handlowa urządzenia, jakie chcemy zakupić wraz z jego charakterystyką i specyfikacją.
Obecnie najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest złożenie wniosku przez Internet w systemie SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON). Można to jednak też zrobić w PCPR lub MOPS właściwej miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Pomoc w programie jest udzielana jeden raz na trzy lata, za wyjątkiem sytuacji wyjątkowych, np. pogorszenia zdrowia chorego.
Zgodnie z założeniami programu, dofinansowaniu będzie podlegać oprzyrządowanie samochodu. Lista sprzętów, jakie zawierają się w tej definicji jest bardzo szeroka, stąd warto zapoznać się z nimi na stronie Gov.pl. Na pewno będą to jednak podnośniki do adaptacji samochodu jak Carlift czy Meva Lifter Car. Składają się one z wysuwanego automatycznie ramienia, na którym umiejscowione jest nosidło. Obsługiwane są zdalnie, za pomocą pilota, stąd znacznie poprawiają jakość życia osób niepełnosprawnych, umożliwiając im niemal samodzielne zajmowanie miejsca na fotelu samochodowym. Będą więc przydatne zarówno do transportu osób niepełnosprawnych, jak i do prywatnego użytku.