wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » DOFINANSOWANIE ŁÓŻKO REHABILITACYJNE

DOFINANSOWANIE ŁÓŻKO REHABILITACYJNE

Dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego
 

Warunki uzyskania dofinansowania na zakup łóżka rehabilitacyjnego, schodołazów osobowych czy podnośników rehabilitacyjnych bardzo szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. W swym założeniu zakup może dotyczyć wyłącznie wszelkich urządzeń i sprzętów, które likwidują bariery architektoniczne. Środki pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w skrócie PFRON.
Łóżka rehabilitacyjne elektryczne

 

1 . Jaka jest wysokość dofinansowania na zakup łóżka rehabilitacyjnego elektrycznego?


Rozporządzenie w punkcie §13. pkt. 4 informuje, że wysokość dofinansowania na zakup łóżka rehabilitacyjnego wynosi nawet do 95% jego wartości rynkowej, aczkolwiek nie może przekroczyć 15-krotnego średniego wynagrodzenia. PFRON pokrywa także ewentualne roboty budowlane oraz koszty dodatkowych materiałów budowlanych czy konieczne usługi remontowe, jeśli bezpośrednio dotyczą montażu urządzeń lub sprzętów.


 

2. Dla kogo dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego?


O dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego z założenia mogą się ubiegać wszystkie osoby niepełnosprawne, które tego potrzebują. Muszą to być osoby fizyczne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Realizacja zadania ma się zaś przyczynić do likwidacji barier architektonicznych i zdecydowanie ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Nie ma przy tym żadnych warunków dotyczących wysokości ich zarobków lub innych obostrzeń, które uniemożliwiłyby ten zakup. Sytuacja materialna osoby ubiegającej się o dotację nie jest jednak obojętna. Często się zdarza, że środki otrzymują niepełnosprawni będący w trudnej sytuacji finansowej, ponieważ takie wnioski mają pierwszeństwo.


 

3. Wymagane dokumenty do dofinansowana łóżka rehabilitacyjnego


Przede wszystkim, osoby ubiegające się o dofinansowanie muszą udowodnić swoją niepełnosprawność przedkładając:
  • kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, a w przypadku dzieci do lat 16 - orzeczenie o niepełnosprawności,
  • kopię orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z wnioskodawcą,
  • zaświadczenie o wysokości dochodów osoby z niepełnosprawnością lub rodzica (opiekuna) dziecka niepełnosprawnego o średnich miesięcznych dochodach obejmujących okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym składany jest wniosek, który nie uwzględnia wartości podatku.
  • w przypadku, gdy w orzeczeniu nie jest określony stopień niepełnosprawności, wówczas konieczne jest dołączenie zaświadczenia lekarskiego o rodzaju niepełnosprawności.
  • wszelkie kopie dokumentów zaświadczających otrzymywanie dodatkowych zapomóg finansowych, świadczeń itp.
  • dokument o zameldowaniu w danym lokalu lub umowę jego wynajmu.
  • ewentualną zgodę lokatorów do montażu sprzętów lub urządzeń likwidujących bariery architektoniczne.

Wnioski składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a ich rozpatrzenie odbywa się w ciągu 30 dni. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji PCPR.


Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu