Łóżko obrotowe rehabilitacyjne to konieczny element wyposażenia mieszkania osoby z urazami narządu ruchu, niepełnosprawnej, seniora lub chorego dochodzącego do zdrowia. Standardowe łóżka medyczne są bardzo powszechne, ale wciąż rośnie zapotrzebowanie na bardziej nowoczesne sprzęty. Takim przykładem jest łóżko Twist. Cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze względu na możliwość obsługi elektrycznej. Posiada ono ponadto innowacyjną funkcję zamiany materaca na fotel.
ŁÓŻKO REHABILITACYJNE OBROTOWE TWIST | ŁÓŻKO REHABILITACYJNE OBROTOWE WRAZ Z FUNKCJĄ PRZECHYŁU BOCZNEGO TWISTSWING |
Swoim wyglądem łóżko obrotowe nie różni się od standardowych modeli. Owszem, odznacza się wysoką estetyką wykonania. Jego boczne panele przypominają domowe łóżka, dzięki czemu łatwo wkomponuje się w mieszkalną przestrzeń. Wytrzymałe ożebrowanie charakteryzują się jednak ruchomą platformą, która umożliwia zamianę materaca na fotel. Łóżko oferuje też wiele innych opcji ustawienia. Z pozycji leżącej możliwie jest lekkie uniesienie dolnej części łóżka tak, aby zapewnić pacjentowi wyższą pozycję nóg dla lepszego krążenia. Ten nowoczesny sprzęt pozwala też zapomnieć o konieczności samodzielnego układania podpórki pod plecy, np. z poduszek. Pozycję na wpół siedzącą można uzyskać za pomocą pilota zdalnego sterowania. Materac dostosowuje się wówczas do ustawienia pleców. Dzięki temu, pacjent może wygodnie zjeść posiłek lub choćby tylko zmienić pozycję.
Tak wiele możliwości i funkcji, jakie oferuje łóżko rehabilitacyjne będzie się wiązać z jego niemałą ceną. Jest to koszt ok. 12 tys złotych, a może być wyższy, jeśli zdecydujemy się na wybór bogatszej wersji wyposażenia. Jak więc można pozyskać dofinansowanie na ten sprzęt? To możliwe, dzięki funduszom PFRON. Łóżka rehabilitacyjne objęte są wsparciem programu. Refundacja łóżka rehabilitacyjnego może wynieść nawet do 95% jego wartości rynkowej, jednak nie może być ona większa niż 15-krotne średnie wynagrodzenie. W razie potrzeby, dotowane są także wszelkie prace budowlane lub remontowe, które będą bezpośrednio dotyczyć instalacji zakupionych dla pacjenta urządzeń.
Zgodnie z ustawą, o dofinansowanie mogą się ubiegać wszystkie osoby niepełnosprawne. Warunkiem jest przedstawienie stosownych dokumentów, jak orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Łóżko obrotowe musi więc być niezbędny osobie chorej i wspomagać jej codzienne funkcjonowanie. Należy też wziąć pod uwagę, że na pomoc mogą liczyć przede wszystkim te osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Wnioski o dofinansowanie muszą więc zawierać również aktualne zaświadczenie o wysokości dochodów. Będzie ono obejmować okres trzech ostatnich miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku. Komplet stosownych dokumentów należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, właściwym dla adresu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Instytucja ma zaś 30 dni na ich rozpatrzenie.