Ceny rowerów trójkołowych są bardzo różne. Wahają się w zależności od wersji czy marki. Rower trójkołowy dla dorosłych to koszt ok. 2500 zł brutto. Droższe będą rowery trójkołowe elektryczne. Za nie trzeba już zapłacić kilka razy więcej, czyli ok. 8600 zł brutto. Konkretna wersja wyposażenia czy model pojazdu musi być dokładnie dopasowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Ci, co nie mogą napędzać roweru siłą mięśni własnych nóg, powinni skorzystać z rowerów z napędem elektrycznym. Są droższe, ale zapewniają pełną niezależność od pomocy osób trzecich i gwarantują swobodę poruszania się.
Zdecydowana większość sprzętu dla osób niepełnosprawnych podlega dofinansowaniu ze środków państwowych. Bywa jednak, że trudno jest je zaliczyć do konkretnych potrzeb niepełnosprawnych i wówczas nie można uzyskać na nie dotacji. Rowery trójkołowe nie są ta niezbędne jak np. wózki inwalidzkie, ale także mają za zadanie m.in. likwidować bariery architektonicze. Nie jest to, co prawda, sprzęt służący do rehabilitacji w warunkach domowych, stąd można odnieść wrażenie, że nie mieści się w kategorii tych urządzeń, jakie będą dofinansowane. Zanin złożymy wniosek o dotację, warto wcześniej zapytać w MOPS lub PCPR czy rower trójkołowy kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania, ponieważ może być objęty specjalnym programem i zakwalifikowany inaczej, niż się spodziewaliśmy
Osoba ubiegająca się o dofinansowanie roweru trójkołowego ze środków PFRON musi zebrać komplet dokumentów, które wykażą, że jest to urządzenie wspomagające jej codziennie funkcjonowanie. Rower trójkołowy jest przyznawany głównie osobom ze schorzeniami ruchowymi. Zainteresowani muszą uzyskać zlecenie zaopatrzenia do uprawnionego sprzętu od lekarza, a następnie dokonać zakupu w sklepie, który współpracuje z PFRON. Okazuje się więc, że najpierw trzeba zakupić rower trójkołowy, a dopiero później istnieje szansa na zwrot poniesionych kosztów. Wnioski o dofinansowanie można też składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym miejscu zamieszkania. O pozytywnym rozpatrzeniu wniosku decyduje m.in. kryterium dochodowe. Wówczas konieczne jest też skompletowanie innych niezbędnych dokumentów, jak zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o wysokości dochodów itp. Wnioski przyznawane są na bieżąco, aż do wyczerpania środków.
Tu kupisz >>> rowery trójkołowe