Trudności z samodzielnym przemieszczaniem się z miejsca na miejsce mogą być dla pacjenta dużym psychicznym obciążeniem, ponieważ zabierają mu sprawczość i umiejętność samostanowienia. Nie są również łatwą sytuacją dla jego opiekunów. Z pomocą przychodzą więc wszelkiego rodzaju urządzenia i sprzęty, których zadaniem jest wspomóc transfer chorego, minimalnie obciążając samego pacjenta oraz jego otoczenie. Najlepszym, choć nie jedynym tego przykładem, jest platforma do transferu chorego. Nie należy do bardzo drogich urządzeń, jednak dla osoby niepełnosprawnej, jej zakup może być nie lada wyzwaniem.
Jak działa platforma do transferu pacjenta?Już najprostsza czy jedna z najtańszych platform do transferu potrafi spełnić swoje zadanie. Najczęściej służy ona do przenoszenia z łóżka na wózek inwalidzki bądź krzesło toaletowe. Zwykle użytkowana jest w jednym miejscu. Mimo że posiada koła, to jednak trudno traktować ją jak wózek jezdny, który np. umożliwi przemieszczanie pomiędzy pomieszczeniami. Platforma zdejmuje obowiązek podtrzymywania chorego czy jego dźwigania. Stanowi punkt podparcia pod kolana, a dzięki obrotowej płycie, gwarantuje maksymalną funkcjonalność przenoszenia, bez obciążania opiekuna. Ten jest wówczas wyłącznie asystentem, który czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta. Wstawanie z łóżka i przesiadanie się na wózek inwalidzki jest też wtedy dużo szybsze, aniżeli w standardowym trybie. |
Dofinansowanie na elektryczny podnośnik pacjentaInnym rozwiązaniem, które wspomaga transfer chorego, jest elektryczny podnośnik. Ma on formę siedziska opatrzonego kołami, dzięki czemu gwarantuje pełną mobilność. Z jego pomocą możliwe jest choćby przemieszczanie chorego pomiędzy niewielkim odległościami, np. w mieszkaniu. Co ważne, podnośnik ten jest stosowany także jako przenośna toaleta, ponieważ został wyposażony w siedzisko z otworem toaletowym. Samo siedzisko jest regulowane elektrycznie i dostosowywane do wzrostu chorego oraz jego potrzeb. Ten wytrzymały i dobrze wykonany podnośnik zapewnia więc nie tylko transfer chorego z łóżka na wózek inwalidzki, ale wspiera także jego ogólne funkcjonowanie. |
Transfer pacjentów z ograniczoną mobilnością jest codziennością wielu opiekunów. Zadanie to jest wymagające fizycznie i obciążające kręgosłup. Może się więc przyczynić do kontuzji i urazów. Dlatego też zakup podnośnika staje się niemal koniecznością. Dofinansowanie tego typu sprzętów medycznych możliwe jest dzięki PFRON, który poleca program likwidacji barier architektonicznych. Dotyczy to osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, co stanowi warunek ubiegania się o taką dotację. O jakich przeszkodach w postaci barier technicznych mówimy? Są to choćby schody, ale w najogólniejszym sensie będzie to wsparcie w postaci urządzeń umożliwiających transfer pacjenta z miejsca na miejsce, bez względu na to czy jest to łóżko czy wózek inwalidzki.
W pierwszej kolejności należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i złożyć je w placówce odpowiedniej miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Od pewnego czasu istnieje możliwość zawnioskowania także przez internet, co jest znacznie wygodniejsze. Dokumentem podstawowym będzie orzeczenie o przyznanym choremu stopniu niepełnosprawności. Ważnym jest też oświadczenie o dochodach, ponieważ jest ono brane pod uwagę przy rozdysponowaniu środków. Kryterium dochodowe może uzależniać kwotę przyznanej dotacji. Z założenia jest to nawet 95% wartości urządzenia, jednak nie przekracza kwoty piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Minimalny wkład własny to 5% wartości przedsięwzięcia. Urządzenie wspomagające transfer pacjenta, które kosztuje kilka tysięcy, można więc nabyć w bardzo niskiej cenie. Do kompletu dokumentów należy też dodać ofertę handlową wybranego przez chorego sprzętu, wraz z jego dokładną specyfikacją. Wsparcie jest przyznawane jeden raz na trzy lata.
!!! WAŻNA POMOC !!!: Jak uzyskać dofinansowanie z PCPR, MOPS - PFRON?
|