wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Dofinansowanie z PFRON do remontu łazienki

Dofinansowanie z PFRON do remontu łazienkiOsoby niepełnosprawne miewają trudności w samodzielnym poruszaniu się. Nierzadko oczekują wsparcia opiekunów. Ich codzienne funkcjonowanie wiąże się także z odpowiednim wyposażeniem domów i mieszkań. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim potrzebują większej przestrzeni do przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami, np. szerszych futryn, w których zmieści się wózek inwalidzki lub skuter. Szczególnie jest to jednak widoczne w łazienkach, które powinny być wyposażone w takie elementy, jak podnośnik sufitowy czy podnośnik transportowo-kąpielowy. Te wszystkie sprzęty trudno byłoby zakupić ze środków własnych, stąd pomoc z funduszy państwowych.


 

Kto może otrzymać dofinansowanie?


Dofinansowanie do remontu łazienki otrzymają osoby, które posiadają określony stopień niepełnosprawności. W tej pomocy nie wyklucza się także osób starszych, ponieważ seniorzy również miewają problemy w poruszaniu się i samodzielniej pielęgnacji. Oczywiście, muszą to udokumentować, dołączając odpowiednie orzeczenie do składanego wniosku. Fundusz PFRON przydziela środki zgodnie z ustawą o likwidowaniu barier architektonicznych. Komplet dokumentów musi zawierać także akt własności lokalu, w którym będzie przeprowadzany remont lub umowa najmuj.


 

Gdzie uzyskać dofinansowanie na remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej?


Dofinansowanie z PFRON to środki płynące z funduszy państwowych. Chcąc je otrzymać, należy złożyć stosowny, wypełniony już wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub innej instytucji zajmującej się rozpatrywaniem wniosków.


 

Jaką wysokość dofinansowania można uzyskać?


Dofinansowanie remontu łazienki może być naprawdę znaczne, dlatego warto się o nie ubiegać w celu zlikwidowania barier architektonicznych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi aż do 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż wysokość piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Co ważne, udział własny wnioskodawców musi wynosić minimum 5 proc. kosztów przedsięwzięcia.


 

Dofinansowanie łazienki – jak przeprowadzić remont?


Warto mieć na uwadze, że remont mający za zadanie likwidowanie barier architektonicznych może dotyczyć wyłącznie łazienki. Wszelkie inne pomieszczenia są eliminowane z tego rozwiązania. Ponadto nie powinien on zakładać np. usunięcia płytek w celu poprawy jej wizualnych walorów, ale tylko zakresu sprzętów, jakie się w niej znajdują. Mają one ułatwiać dokonywanie czynności higienicznych osobie niepełnosprawnej. Dofinansowaniem objęty jest więc zakup sprzętów typu:

- podnośnik wannowy,
- podnośnik pacjenta transportowo-kąpielowy,
- podnośnik pacjenta ścienny,
- podnośnik sufitowy,
- wózki toaletowo-prysznicowe.


 
PODNOŚNIK WANNOWY PODNOŚNIK TRANSPORTOWO-KĄPIELOWY PODNOŚNIK ŚCIENNY PACJENTA
 PODNOŚNIK WANNOWY PODNOŚNIK TRANSPORTOWO-KĄPIELOWY PODNOŚNIK PACJENTA ŚCIENNY
 
PODNOŚNIK SUFITOWY WÓZEK TOALETOWO PRYSZNICOWE
PODNOŚNIK SUFITOWY WÓZKI TOALETOWO-PRYSZNICOWEJest to więc bardzo szeroki i zróżnicowany zakres wsparcia. Istnieje szereg zaleceń i wymogów, jakie należy spełnić podejmując się remontu łazienki, mającego na celu likwidację barier architektonicznych.

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu