Jak pomaga w rehabilitacji rower stacjonarny pionowy?
Rowerki stacjonarne to jedne z najbardziej popularnych urządzeń do treningu. Są bardzo chętnie kupowane, ponieważ nie zabierają zbyt wiele miejsca, a korzystanie z nich nie sprawia żadnego problemu. Szczególnie, jeśli dotyczy to seniorów czy osób chorych, ponieważ nie wymagają od nich żadnych specjalnych umiejętności czy predyspozycji. Nie dziwi więc fakt, że rowerki pionowe lub poziome równie chętnie kupowane są do użytku komercyjnego. Widuje się je w klubach fitness, ale także w domach pomocy seniorów czy w klinikach rehabilitacyjnych. Przemawia za tym ich wszechstronność, bezpieczeństwo użytkowania i naprawdę łatwe prowadzenie treningu cardio. Warto jednak wiedzieć, w jakie zainwestować i czym powinny się charakteryzować dobre sprzęty.
Rower rehabilitacyjny pionowy profesjonalny C535U | Rower rehabilitacyjny pionowy profesjonalny C573U | Rower rehabilitacyjny pionowy profesjonalny C574U |
Rowerek stacjonarny idealną pomoc w rehabilitacji seniorów
Seniorzy coraz chętniej i powszechniej zaczynają uprawiać sport. Doskonale zdają sobie sprawę, że trening fizyczny pozytywnie wpływa na codziennie samopoczucie oraz wzmacnia kondycję fizyczną. Nie ma też żadnych wątpliwości, że rowerki rehabilitacyjne są niezbędne podczas powrotu do zdrowia, przy rekonwalescencji, po urazach czy wszelkiego rodzaju operacjach. Ruch jest najlepszą formą odzyskania zdrowia, więc sprzęty takie muszą się znaleźć w miejscach, które skupiają osoby chore i niepełnosprawne.
Godnym uwagi modelem jest rowerek rehabilitacyjny pionowy Sportsart, który należy do dość drogich w swojej klasie urządzeń. Jego mocna i ergonomiczna konstrukcja została jednak dopasowana do osób o dużej wadze, ze względu na udźwig aż 205 kg. Oferuje poziomą i pionową regulację siedziska dla maksymalnego komfortu korzystającego. Zmiany ustawień można dokonywać na bieżąco, poprzez umieszczone w ramionach kierownicy klawisze. Takie nowoczesne rozwiązania na pewno uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych i seniorów, gwarantując im prowadzenie bardzo komfortowego treningu. Rowerek ten odznacza się też wielością programów treningowych. Urządzenie na bieżąco śledzi parametry ćwiczącego, ukazując je na ekranie. Istnieje możliwość wyboru między monochromatyczną konsolą LCD a dotykowym ekranem SENZA™ 13, co będzie ciekawą propozycją dla tych pacjentów, którzy chętnie korzystają z nowoczesnych opcji i efektywny rozwiązań.
Korzyści zdrowotne płynące z korzystania z rowerka pionowego rehabilitacyjnego w profesjonalnej rehabilitacji
Wymienia się całą gamę korzyści, jakie płyną z treningu na rowerkach rehabilitacyjnych. Przede wszystkim są one bezpieczne dla seniorów i osób chorych. Polecane są też pacjentom na co dzień zmagającym się z dysfunkcjami ruchowymi i schorzeniami kręgosłupa. Dzięki wygodnemu siedzisku, nie obciążają pleców i nie nadwyrężają kręgosłupa. Podczas prowadzonego treningu w pozycji siedzącej, można oczekiwać przyjemnego odciążenia dla kończyn dolnych i stawów. Jednocześnie jest to najbardziej wierna imitacja realnej jazdy na rowerze, na świeżym powietrzu. Będzie więc polecany tym, którzy odnajdą się w tego typu aktywności ruchowej, a niestety nie mogą już z niej korzystać.
Pośród najczęściej podkreślanych korzyści dla zdrowia, zwraca się uwagę na usprawnienie pracy układu sercowo-naczyniowego. Rower może się więc stać codziennym ćwiczeniem dla osób, które przeszły udar lub zawał serca, o ile umożliwi im to zakres ruchu w kończynach górnych i dolnych. Kolejnym plusem jest rzeczywiste obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie wydolności płuc. Powszechnie wiadomo, że jazda na rowerze stacjonarnym to również lepszy metabolizm, a więc szybsze spalanie kalorii. Jest więc polecany dla osób, które borykają się z otyłością i chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Efektem regularnego treningu stanie się wysmuklenie sylwetki i wyrzeźbienie nóg, łydek czy pośladków. Ujędrnienie całego ciała to kolejny czynnik, który powinien skłaniać do korzystania z treningów na rowerku rehabilitacyjnym. Rowerek rehabilitacyjny pionowy w średniej klasie cenowej, to na pewno model C573U Sportsart z mechanizmem elektromagnetycznym. Na monochromatycznej konsoli w sposób czytelny wyświetlają się poszczególne parametry, jak tętno, opór, spalone kalorie, przebyty dystans czy uzyskiwane obroty na minutę.
Rowerki pionowe rehabilitacyjne: Kluczowy element skutecznej rehabilitacji po urazach i operacjach
Rehabilitacja to żmudny proces, który powinien angażować także ruch fizyczny. Trudno spodziewać się dobrych efektów rekonwalescencji bez codziennego treningu. Można to robić pod okiem trenera, ale można również korzystać ze sprzętów, które znajdują swoje miejsce w klinikach, szpitalach czy w domach pomocy dla seniorów. Obecnie tego rodzaju ośrodki bardzo chętnie wyposażają się w rowerki rehabilitacyjne, bieżnie czy orbitreki, ponieważ zauważają potrzebę wdrażania ich w rekonwalescencję.
Przykładem dobrej klasy rowerka rehabilitacyjnego pionowego jest model C535U Sportsart, który wcale nie należy do najdroższych. Posiada udźwig ponad 180 kg przy wadze własnej 57 kg. Elektromagnetyczny system oporu, który stosowany jest w sprzętach dla zawodowców, oferuje bardzo dobre parametry treningu i oczekiwany komfort ćwiczeń, a do tego cechuje się bezawaryjnością. Do dyspozycji ćwiczącego jest aż 40 poziomów oporu, aby można było jak najdokładniej spersonalizować trening. Wielość programów treningowych również przemawia na korzyść omawianego modelu, ponieważ daje osobie ćwiczącej szeroki wybór aktywności, jak choćby utrata wagi, cardio czy spalanie tłuszczu. Co ciekawe, wbudowany odbiornik Polar™ umożliwia precyzyjny pomiar tętna. Dla bardziej zaawansowanych technicznie użytkowników, dobrą wiadomością będzie dostęp do wejścia USB dla ładowania zewnętrznych urządzeń oraz gniazdo słuchawkowe z wbudowaną regulacją głośności.
Rowerki pionowe cechują się kompaktowymi wymiarami, przy dużej efektywności ćwiczeń. Z pewnością są też tańsze od rowerków poziomych. Nie zajmują dużo miejsca, więc przydadzą się w każdej placówce medycznej, rehabilitacyjnej czy opiekuńczej, gdzie poprawią kondycję i wielu pacjentom pomogą wrócić do sprawności.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ