wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Jak wybrać elektryczny wózek inwalidzki?
Produkty:
 • DARMOWE PREZENTACJE CAŁA POLSKA

  Prolifter
  Sprzęt rehabilitacyjny i schodołazy

  Firma Arial Piotr Karwalski
  NIP: 8361812775
  REGON: 100760535

  ul. Mszczonowska 33/35 lok.38
  96-100 Skierniewice
  woj. łódzkie
 • E-mail: biuro@prolifter.pl
 • Telefon Krzysztof (windy, platformy):
  729 888 698
  Piotr (rehabilitacja):
  663 221 727
  Bartosz (schodołazy):
  697 301 691
 • Godziny działania sklepuod PN do PT: od 9 do 17

Jak wybrać elektryczny wózek inwalidzki?Obecnie wózki elektrycznie są dostępne dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Jeszcze do niedawna jedyną opcją wyboru był wózek manualny, ale na szczęście się to zmieniło. Warto też wspomnieć o oferowanych przez państwo dofinansowaniach na ten sprzęt, dzięki czemu osoby niepełnosprawne z większą łatwością mogą pokonywać bariery architektoniczne. Jeśli jednak stoisz przed zakupem pierwszego wózka elektrycznego, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami na co należałoby zwrócić uwagę.
 
 

Dla kogo wózek elektryczny?


Wózki elektryczne są komfortowe i powinny być wybierane głównie przez osoby, którym trudno jest o własnych siłach pokonać choćby niewielki dystans. Decydują się więc na niego osoby starsze, ale także te o znacznej i sprzężonej niepełnosprawności, ze schorzeniami uniemożliwiającymi poruszanie nawet kończynami górnymi lub charakteryzującymi się ich słabością
 
 

Rodzaj akumulatora w wózku inwalidzkim


Podczas wyboru należy się też sugerować technologią napędzania wózka elektrycznego. Zdecydowana większość z nich posiada wbudowany akumulator żelowy, który nie wymusza na użytkowniku dodatkowej obsługi. Wystarczy podłączyć go do prądu w nocy na kilka godzin, a będzie służył przez wiele lat. Raczej nie decydujmy się na wózki z akumulatorami, do których należy np. samodzielne dolewać płyny, ponieważ znacznie utrudniają one eksploatację osobom niepełnosprawnym i mogą zakłócić ich swobodne działanie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatorów, która wpływa w znaczny sposób na zasięg wózka. Im wyższa pojemność tym bardziej zwiększa się zasięg wózka inwalidzkiego.

 

 

Charakterystyka silnika wózka dla osoby niepełnosprawnej


Kolejną ważną cechą dobrej jakości wózków elektrycznych są parametry silnika. To, że powinny być wytrzymałe i bezusterkowe, to już kwestia renomy producenta. Trzeba też jednak zwrócić uwagę na osiągane prędkości, choć nie jest to rzecz priorytetowa i osobom, które po raz pierwszy mają styczność z wózkiem inwalidzkim, poleca się wózki rozwijające standardową prędkość do 6-10 km/h lub 10-12 km/h. Osiąganie wyższej wartości nie jest już cechą priorytetowy i stanowi swoiste podniesienie standardu.
 

Sterowanie wózkiem elektrycznym


Dla każdego użytkownika bardzo ważny jest również sposób sterowania pojazdem. Nie powinien być skomplikowany, a raczej intuicyjny.

Większość urządzeń dostępnych na rynku dopasowuje się do zakresu możliwości osoby niepełnosprawnej. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą joysticka i dodatkowej klawiatury.

Czasami obsługa realizowana jest za pośrednictwem kończyn górnych, aczkolwiek istnieją możliwości szerszego zindywidualizowania opcji sterowania. Będzie to konieczne dla osób z większymi ograniczeniami ruchowymi. Sterowanie odbywa się wówczas poprzez np. gesty, brodę, język lub nawet ruchu gałek ocznych.
sterownik do wózka elektrycznegoSiedzisko i tapicerkaOsoby niepełnosprawne ruchowo zdecydowaną większość czasu spędzają na wózku inwalidzkim, dlatego tak ważne jest wygodne siedzisko. Musi być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, a więc mieć możliwość regulowania kąta nachylenia zarówno pleców, jak i ramion, głowy czy nóg. Za to wszystko odpowiedzialne są regulowane zagłówki czy podłokietniki. Ponadto ważna będzie także miękkość fotela i wytrzymałość materiału, z jakiego został wykonany. Ma przecież służyć osobie niepełnosprawnej długie lata, dlatego powinien być odporny na przetarcia oraz intensywną eksploatację.


 

Cechy jezdne i przeznaczenie wózka elektrycznego


Wybierając wózek należy także zwrócić uwagę na jego zastosowanie. Warto rozważyć czy będzie to urządzenie, z którego osoba niepełnosprawna skorzysta wyłącznie w domu czy może również na zewnątrz. Wówczas powinna rozpatrzyć zakup wózka pokojowo-terenowego, który posiada odpowiednie koła i potrafi sprostać wszelkim nierównościom terenu. Wózki elektryczne pokojowe przystosowane wyłącznie do eksploatacji w pomieszczeniach będą się zaś odznaczać oczekiwaną zwrotnością, ponieważ manewrowanie nimi pomiędzy pokojami musi być efektywne. Często wyposażone są w napęd na przednie koła, dzięki czemu natychmiast poruszają się w żądanym przez użytkownika kierunku. Dobrze jest przeanalizować ze sprzedawcą wszystkie parametry jezdne, jak choćby kąt pojazdu, promień skrętu itp.
 
wózki pokojowe wózki terenowo-pokojowe
wózki inwalidzkie pokojowe wózeki elektryczne terenowo-pokojowe
Tutaj znajdziesz szeroki artykuł: Rodzaje wózków elektrycznych inwalidzkich


 

Dodatkowe wyposażenie


Poza najistotniejszymi dla codziennej eksploatacji cechami urządzenia, istotne będą również dodatkowe elementy wyposażenia, które nie tylko wpływają na komfort użytkowania, ale również bezpieczeństwo. W podstawowej opcji powinny się znajdować pasy bezpieczeństwa, które jednocześnie pionizują i zabezpieczą przed zmianą pozycji siedzenia użytkownika. Jeśli mowa zaś o wózku pokojowo-terenowym, to ważne jest oświetlenie Led, hamulce oraz kierunkowskazy, dzięki którym pojazd może brać udział w ruchu. Poprawa standardu użytkowania wózka wiąże się także z wyposażeniem w torby, poduszki, pokrowce czy kieszonki. Należy wziąć pod uwagę też samą markę i renomę producenta, ponieważ będzie to wpływać na dostęp do ewentualnych części zamiennych, dedykowanych gadżetów, w które można rozbudowywać elektryczny wózek inwalidzki. Istotne tu będzie też serwisowanie i gwarancja. Dobrze jest poszukać takiego pojazdu, który można serwisować na terenie Polski, aby nie mieć problemu z dostępnością do punktów obsługi klienta.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu