wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne dla chorego?
Produkty:
Polecamy

Jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne dla chorego?Niektóre osoby starsze lub niepełnosprawne wymagają całodobowej opieki medycznej, która może się jednak odbywać w domowych warunkach. Aby proces dochodzenia do zdrowia był znośny, zarówno dla pacjenta, jak i jego opiekuna, konieczne jest wyposażenie w odpowiedniej jakości praktyczny sprzęt rehabilitacyjny, z którego podstawowym jest łóżko rehabilitacyjne dla chorego leżącego. Jak je wybrać, aby w pełni odpowiadało jego potrzebom?

 


Jak pozyskać łóżka dla niepełnosprawnych?


W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy osoba potrzebująca wielofunkcyjne łóżko rehabilitacyjne jest przewlekle chora i jakie ma szanse na szybkie wyzdrowienie? W sytuacji, gdy jest to tylko przejściowa dolegliwość, może warto by rozważyć jego wynajem. Jeśli zaś mamy do czynienia z seniorem lub osobą w pełni niepełnosprawną, która dodatkowo większą część czasu będzie musiała spędzić w pozycji leżącej, to wówczas koniecznie należy zadbać o jej pełen komfort i wygodę. Dotyczy to również jej opiekunów, których należy maksymalnie odciążyć od siłowej pielęgnacji pacjenta. Dobrze jest rozważyć możliwość ubiegania się o dofinansowanie z instytucji samorządowych, które przydzielają nawet do 95% wartości sprzętu rehabilitacyjnego. W tym celu wystarczy złożyć wniosek w MOPS lub PCPR.

dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego
 


Łóżko rehabilitacyjne elektryczne czy standardowe?


Elektryczna regulacja wysokości łóżka czy podparcia dla pleców i głowy staje się już powoli standardem, aczkolwiek wciąż kojarzona jest z wysoką jakością. Jest to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla samego chorego, ale również dla opiekuna, ponieważ odciąża kręgosłup i siły fizyczne niezbędne do uniesienia lub poprawy pozycji pacjenta. Ten może również sterować nim za pomocą pilota i samodzielnie nastawiać jego wysokość czy podnieść zagłówek. Wielofunkcyjne łóżka rehabilitacyjne często zbudowane są z poszczególnych segmentów, dzięki którym można unieść zaledwie określoną jego część. Chory może więc samodzielnie podnieść uda lub podudzia, zapobiegając tym samym powstawaniu przykurczy tych okolic ciała. Regulowanie zgięciem w okolicy kręgosłupa zaś, wspomaga oddychanie chorego i zdecydowanie ułatwia dokonywanie codziennych czynności, jak jedzenie, nawet jeśli chory nie jest w stanie samodzielnie utrzymać pozycji siedzącej. Dzięki podparciu, nie będzie to stanowić już dla niego żadnego problemu. Regulacja poszczególnych segmentów za pomocą pilota daje pacjentowi swoistą sprawczość i znacznie poprawia jego kontakt z otoczeniem, ponieważ może np. tak ustawić łóżko, aby lepiej widzieć swoich bliskich. Taka elektryczna funkcja będzie też dawała szansę na wspieranie pionizacji tych chorych, którzy długo pozostawali w pozycji horyzontalnej.
 
łóżko manualne dla chorego elektryczne łóżka rehabilitacyjne
Łóżko rehabilitacyjne manualne Elektryczne łóżko rehabilitacyjne


 


Indywidualne potrzeby pacjentów


Każdy pacjent zmaga się z indywidualnymi schorzeniami oraz trudnościami związanymi z motoryką swojego ciała. Dobierając łóżka rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, należy wziąć pod uwagę ich spersonalizowane potrzeby. Osoby mające schorzenia np. biodra, nie mają potrzeby posiadania tak wielu zaawansowanych funkcji łóżka. Nie muszą więc sięgać po sprzęty premium. Cierpiący na chorobę układu krążenia powinni posiadać łóżka rehabilitacyjne elektryczne z możliwością ustawienia pozycji skośnej, tzw. anty – Trendelenburga. Poza tym trzeba pamiętać, aby dostosować łóżko do wagi pacjenta. Niektóre z nich charakteryzują się udźwigiem nawet do 165 lub 240 kg.
 
łóżko rehabilitacyjne podstawowe łóżko rehabilitacyjne nisko opuszczane lozko rehabilitacyjne dla ludzi otyłych
Łóżko rehabilitacyjne podstawowe Łóżko rehabilitacyjne nisko opuszczane Łóżko rehabilitacyjne dla ludzi otyłych
 Bezpieczeństwo, wygląd i dopasowanie łóżka do pomieszczenia


Elektryczne łóżka rehabilitacyjne dostępne na rynku coraz częściej odznaczają się neutralną estetyką, dzięki czemu bezpośrednio nie kojarzą się ze sprzętem szpitalnym, co wpływa na proces zdrowienia. Kupując łóżko trzeba też wziąć pod uwagę jego dostosowanie do pomieszczenia, w jakim ma się znajdować. W przypadku łóżek standardowych, wielkość niezbędnej przestrzeni będzie wynosić 110 cm i 220 cm wraz z obudową. Nietypowe modele mogą zaś potrzebować więcej wolnego miejsca. Planując zagospodarowanie przestrzeni dla chorego, dobrze jest zapewnić swobodny dostęp do łóżka z obu stron i nie stawiać go w bliskim sąsiedztwie okna, aby nie narażać chorego na przewiewy. Dzięki różnorodnej estetyce łóżek rehabilitacyjnych można je łatwo wkomponować w przestrzeń domu czy pokoju. Modele premium będą posiadać drewniane barierki sprawiając wrażenie swojskości. Są to także elementy, które zapewniają choremu bezpieczeństwo, chroniąc go przed wypadnięciem. Mogą być demontowane, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. W zależności od modelu łóżka, są opuszczane w dół do poziomu materaca lub wyjmowane.

 

 

 

Dodatkowe wyposażenie


Łóżka rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, w zależności od swojego standardu, charakteryzują się różnym wyposażeniem. Niektóre z ważniejszych elementów, to np. antystatyczne koła z blokadą, dzięki którym łóżko zostaje uruchomione w jednym miejscu.

W przypadku chorych wymagających opieki długoterminowej, można pokusić się o zakup szafki, przyłóżkowego stolika czy wysięgnika z trójkątnym uchwytem, który znacznie ułatwia wsparcie oraz zmianę pozycji pacjenta.
szafka do łóżka rehabilitacyjnego

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu