Jaki rowerek stacjonarny rehabilitacyjny poziomy do domu pomocy społecznej?
Instytucje dbające o zdrowie oraz dobre samopoczucie osób starszych i schorowanych, coraz częściej inwestują w profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny. Ruch fizyczny przyspiesza powrót do dawnej kondycji, a taką da się uzyskać regularnie korzystając z urządzeń rehabilitacyjnych. Będzie to na przykład rowerek stacjonarny poziomy czy bieżnia. Nie są to jednak urządzenia powszechnie stosowane w klubach fitness, ponieważ wymagają specjalnego przystosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych lub rekonwalescentów. Tylko wtedy będą idealnym rozwiązaniem do domu pomocy społecznej. Jak przygotować się do zakupu rowerka stacjonarnego, aby stał się najlepszym możliwym sprzętem treningowym?
Profesjonalny rower poziomy rehabilitacyjny C535R - Sportsart |
Profesjonalny rower poziomy rehabilitacyjny C521M - Sportsart | Profesjonalny rower poziomy rehabilitacyjny C573R - Sportsart | Profesjonalny rower poziomy rehabilitacyjny C574R - Sportsart |
Profesjonalny rower poziomy do DPSu
Rower poziomy przeznaczony do użytku osób starszych czy chorych lub niepełnosprawnych, musi być przede wszystkim bezpieczny. Posiada więc matę antypoślizgową, a także konstrukcję, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Podczas jazdy można podeprzeć ramiona, a kręgosłup nie jest obciążony. Korzystanie z takiego urządzenia nie powinno pogłębiać czy powodować kontuzji. Jego celem będzie np. utrata zbędnej tkanki tłuszczowej, poszerzenie zakresu ruchomości stawów bądź powrót do lepszej sprawności poprzez wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych.
Zastosowanie rowerka jest naprawdę bardzo szerokie, bo może przynieść wiele zdrowotnych korzyści i wpłynąć na poprawę jakości życia pacjentów. Czym powinny się wyróżniać rowerki, które noszą miano profesjonalnych? Jeśli będą użytkowane przez wiele osób, muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich bezawaryjność wpłynie na ich dłuższą żywotność. Nie ma wątpliwości, że liczy się też precyzja wykonania oraz zaawansowane funkcje, którymi mogą się odznaczać. Być może seniorzy nie potrzebują zbyt dużego nasycenia skomplikowaną funkcjonalnością i chętniej korzystają z urządzeń intuicyjnych, jednak taki sprzęt kupuje się na lata, więc nie powinien się za szybko zdezaktualizować.
Rower rehabilitacyjny Sportsart C574R nie należy do najtańszych, ponieważ jego cena oscyluje w granicach 24 tysięcy złotych, ale oferuje bardzo szeroką funkcjonalność i komfort użytkowania. Przeznaczony jest głównie do użytku komercyjnego. Model C574R może być wyposażony w monochromatyczną konsolę LCD lub ekran dotykowy SENZA™ 13. Na specjalną uwagę zasługuje tu łatwość sterowania urządzeniem z poziomu fotela, ze względu na klawisze sensoryczne w dolnych poręczach. Został tak skonstruowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową kończyn dolnych. W ten sposób można bez przeszkód regulować obciążenie z poziomu pulpitu. W tym modelu mamy ponadto do dyspozycji wiele różnorodnych programów treningowych, które wspomagają utratę wagi, trening na wzniesieniu czy będą stanowić codzienny program wspierania kondycji fizycznej.
Rowerki poziome rehabilitacyjne do domu opieki
W domu opieki sprawdzą się głównie te rowerki, które przeznaczone są do rehabilitacji. Muszą zapewnić osobom starszym i schorowanym pełen komfort użytkowania. Pierwszym wyborem powinny być więc rowerki poziome, ponieważ w przeciwieństwie do pionowych, gwarantują maksymalne odciążenie kręgosłupa. Siedzisko zbliżone jest do wygodnego fotelika, które daje odpowiednie podparcie pod plecy i odcinek lędźwiowy. Takie oparcie dla pleców zapewnia też stabilizację całego ciała. Nie ma więc żadnych obaw, że osoba trenująca np. straci równowagę i osunie się z fotela. Jest on polecany nawet tym pacjentom, które chorują na dyskopatię lędźwiową. Ergonomiczne i miękkie siedzisko nie zawsze jest standardem, dlatego należy zwrócić na to uwagę podczas wyboru tego rodzaju sprzętu. Tutaj prym wiodą sprzęty, które dają możliwość regulacji siedziska w dół lub w górę. Wówczas istnieje szansa na dostosowanie siedziska do indywidualnych preferencji każdego użytkownika.
Ceny profesjonalnych rowerków rehabilitacyjnych zaczynają się od 15 tysięcy złotych. Rowerek Sportsart C535R posiada samowystarczalne zasilanie, więc nie wymaga zewnętrznego źródła. Charakteryzuje się aż 40 poziomami zakresu oporu elektromagnetycznego. Podczas korzystania ze sprzętu można się cieszyć cichą pracą, a nawet specjalnym systemem wentylacji.
Rower stacjonarny poziomy do rehabilitacji osób starszych i niepełnosprawnych
Rower rehabilitacyjny musi się charakteryzować szeregiem cech, które wyróżniają go spośród innych, zwykłych i standardowych urządzeń na rynku. Przede wszystkim musi być przychylny dla stawów. W budowie samego urządzenia liczy się więc waga koła zamachowego oraz płynny system oporu. Łatwość wykonywania ruchów jest niezwykle ważna dla osoby chorej, która przechodzi rekonwalescencję. Warto mieć więc na uwadze, że jeśli waga koła zamachowego jest wysoka, to zapewni bardziej płynną pracę urządzenia.
Spośród szerokiej gamy rowerów marki Sportsart, dobrą propozycją będzie model C521M, który kosztuje niemal 20 tysięcy złotych. Ma on udźwig 205 kg przy wadze własnej 83 kg. Cechuje się aż 200 rzeczywistymi poziomami obciążenia elektromagnetycznego systemu oporu. Posiada naprawdę bardzo wiele programów treningowych, które łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb trenującego. Ten na bieżąco może też śledzić najistotniejsze parametry, jak spalone kalorie, czas treningu, tętno czy przebyty dystans. Takie rozwiązanie to możliwość prowadzenia wyjątkowo efektywnego treningu. Uzyskane dane można zapisać dla czterech użytkowników, co jest ważne, jeśli z urządzenia korzysta więcej osób, np. w domu opieki. Rowerek odznacza się też wygodą użytkowania, co da się zauważyć choćby w regulacji siedziska. Jest ono regulowane w dwóch płaszczyznach, a to daje możliwość indywidualnego dostosowania do sylwetki każdego użytkownika.
Okazuje się, że pionowe rowerki rehabilitacyjne posiadają wiele różnych odsłon. Zwykle nie należą do najtańszych, ale w zamian są w stanie zaoferować naprawdę solidny i efektywny trening dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych bądź rekonwalescentów.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ