Jaki schodołaz na strome schody?
Likwidowanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to zadanie rozłożone na lata. Trudno się spodziewać w tym względzie szybkich rekacji władz odpowiedzialnych za kształtowanie projektów urbanistycznych, dlatego nierzadko jedynym rozwiązaniem jest działanie na własną rękę, czyli zakup schodołazów osobowych. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, koniecznie wyszukaj odpowiednie urządzenie dostosowane do otoczenia w jakim mieszkasz. Jaki wybrać schodołaz na strome schody?
Schodołaz kroczący krzesełkowy osobowy
Bardzo strome schody spotyka się głównie w starym budownictwie, ponieważ ówczesne projekty nie były dostosowane do współczesnych wymagań mieszkańców, a już na pewno nie brało się pod uwagę potrzeb osób o ograniczonej mobilności, poruszających się np. na wózku inwalidzkim. Wielu z nich nawet latami nie opuszczało swoich mieszkań, ze względu na niemoc związaną z pokonywaniem stopni. Schodołaz kroczący krzesełkowy doskonale radzi sobie dziś z tym zadaniem. Potrafi pokonać każdy stopień, bez względu na jego kąt nachylenia z zastrzeżeniem, że wysokość stopnia nie przekroczy 23 cm. Elektryczny schodołaz kroczący spełnia swoją funkcję w nietypowych klatach schodowych, np. w starszych kamienicach. Będzie też idealnym rozwiązaniem dla budynków wyposażonych w schody kręte, zabiegowe, o różnym nachyleniu stopni. Nierzadko spotyka się je również w wąskich klatkach o niestandardowych rozmiarach. W takich miejscach nie da się swobodnie sterować wózkiem inwalidzkim, więc zasadne okaże się skorzystanie z dedykowanego krzesełka w schodołazie kroczącym.
Elektryczne schodołazy gąsienicowe
Najpowszechniej sprzedawanym modelem elektrycznych wózków schodowych są schodołazy gąsienicowe. Są to urządzenia uniwersalne i stosunkowo tanie, w porównaniu z innymi modelami. Można z nich korzystać nie tylko w domach mieszkalnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej. Za ich pomocą często pokonuje się także skwery, parki i wszelkie miejsca publiczne na wolnym powietrzu, gdzie mamy do czynienia ze stopniami. Strome schody także nie będą stanowić dla nich żadnego problemu, o ile tylko ich kąt nachylenia nie przekroczy 35 stopni. W nowym budownictwie, ale także np. w blokach sprzed kilkudziesięciu lat, spełnią swoje zadanie, ponieważ wpisują się w tamtejsze wymagania. Podsumowując, polecamy schodołazy kroczące krzesełkowe do starszych budynków i kamienic wyposażonych w wąskie i niestandartowe klatki schodowe, a schodołazy gąsienicowe do bloków oraz domów wolnostojących, gdzie mamy do czynienia ze schodami prostymi.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ