wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Jaki wybrać skuter dla niepełnosprawnych?
Produkty:
Polecamy
Podnośnik towarowy ręczny Titan 400kg - 120cm

Podnośnik towarowy ręczny TITAN 400/120

3 490,00 zł brutto2 837,40 zł netto

Jaki wybrać skuter dla niepełnosprawnych?



Skutery inwalidzkie to dziś najnowocześniejsze pojazdy wspierające seniorów i osoby o ograniczonych możliwościach motorycznych. Dzięki temu rozwiązaniu, bariery architektoniczne nie stanowią już większego problemu. Warto rozważyć więc ich zakup, tym bardziej, że dostępne jest dofinansowanie z programów samorządowych.


 

Zalety skuterów inwalidzkich


Skuter dla niepełnosprawnych to urządzenie, które charakteryzuje się niezwykłą wygodą użytkowania. Gwarantuje komfort poruszania się w każdym terenie. Nie wszystkie są pojazdami przeznaczonymi do pomieszczeń. Nie mogą być więc wykorzystywane w domach, ale idealnie sprawdzają się do jazdy do sklepu czy na wycieczki. Cieszą się duża popularnością wśród seniorów lubiących aktywnie spędzać czas.


 

Różnorodność modeli skuterów dla niepełnosprawnych


Istnieje bardzo wiele różnych modeli skuterów inwalidzkich, które są dostępne na rynku. Odmienne ich cechy widać już na pierwszy „rzut oka”. Skutery dzielą się na trzy i czterokołowe. Te drugie będą z pewnością bardziej stabilne. Gwarantują bezpieczne poruszanie się osób z dużą wagą, nawet do 150 kilogramów. Nie są tak zwrotne jak skutery trzykołowe, aczkolwiek zapewniają większą stabilność i równowagę podczas skrętów. Skutery dzielą się również na te, które osiągają wyższą prędkość. Niektóre mogą przyspieszyć nawet do 50 km/h. Pojazdy dla niepełnosprawnych posiadają również różny standard wyposażenia. Zwykle jednak można je dodatkowo uzupełniać o nowe elementy, które poprawiają komfort jazdy i sprawiają, że stają się nowocześniejsze. Trzeba tu wymienić choćby dotykowy ekran LCD, stanowiący swoisty panel sterowania. Za jego pomocą można kontrolować wszystkie ważne funkcje urządzenia, jak prędkość czy poziom naładowania baterii.

 

Jak wybrać elektryczny skuter inwalidzki?


W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stopień niepełnosprawności pacjenta i jego możliwości samodzielnego sterowania urządzeniem. Istotna tu będzie również jego stabilność. Czterokołowe są pod tym względem nieco lepszym wyborem, ponieważ dają większe poczucie równowagi, głównie podczas skrętu.

Dobiera się również wagę pacjenta do możliwości udźwigu urządzenia. Prędkość i moc akumulatora Kolejnym kryterium wyboru będzie osiągana prędkość. Podstawowe modele charakteryzują się prędkością zaledwie do 7-8 km/h, inne zaś mają dwa razy większe osiągi. Moc skutera będzie zaś decydować o długości dystansu, jaki pokona jednorazowo przy jednym naładowaniu baterii.
skuter elektryczny inwalidzki
 

 

 

Koła, amortyzacja i promień skrętu


Na rynku dostępne są skutery o różnej liczbie kół. Podczas zakupu należy przeanalizować gdzie pacjent najczęściej będzie się udawać pojazdem. Pokonując drogi wyboiste, terenowe, musi być wyposażony we większe koła, pneumatyczne, charakteryzujące się lepszą amortyzacją. Jeśli zaś skuter będzie służył wyłącznie do jazdy po równych drogach asfaltowych, wystarczą małe koła. Skuter zakupiony tylko na przydomowe podwórko, w ciasne, niewygodne ścieżki czy ograniczone przestrzenie musi mieć większy promień skrętu. W najbardziej nowoczesnych modelach wartość ta wynosi nawet 200 stopni, podczas gdy standardowo jest to 120 stopni.


 

Waga i wielkość pojazdu


Niektóre osoby często przemieszczają się wraz ze skuterem, który transportują w bagażniku samochodu. Wówczas warto jest pokusi się o modele składane, gdzie istnieje możliwość złożenia kolumny kierowniczej oraz zdemontowania siedziska. Skutery o wymiarach 150 cm, 70 cm oraz 170 cm nadają się do swobodnego przewożenia w bagażniku.


 

Komfort i bezpieczeństwo


Osoby niepełnosprawne bądź seniorzy, którzy nabywają skuter inwalidzki, liczą na wygodę i komfort korzystania. Podstawą musi być wygodne oraz odporne na ścieranie lub zabrudzenia siedzisko, które będzie im służyć jeszcze długie lata. Skutery inwalidzkie najczęściej posiadają obrotowy fotel, aby łatwiej było ulokować się pacjentowi, ponieważ jego motoryka może być ograniczona. Jeśli pojazd ma być włączony do ruchu, istotne są wszelkie elementy świetlne, jak odblaski, ale także światła elektryczne, kierunkowskazy oraz pasy. Warto wziąć pod uwagę, że skutery inwalidzkie traktowane są jak pojazdy lub rowery, które mogą poruszać się na drogach wraz z samochodami. Nie wolno im zaś jeździć po ścieżkach rowerowych, które przeznaczone są wyłącznie dla jednośladów. Właściciele skuterów nie muszą posiadać prawa jazdy czy mieć ukończony kurs ze znajomości przepisów kodeksu drogowego, jednak dla własnego bezpieczeństwa powinny orientować się w zasadach obowiązujących na drogach.


 

Ceny i dofinansowanie skutera inwalidzkiego 


Ostatnim aspektem, jaki warto jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupu skutera, jest jego cena. Im nowocześniejsze i lepiej wyposażone urządzenie, tym droższe, a nie zawsze wszystkie dodatkowe elementy, wysoka moc oraz osiągana prędkość okażą się być przydatne dla konkretnego użytkownika. Warto też rozpatrzyć możliwość otrzymana dotacji na zakup skutera inwalidzkiego, ponieważ znacznie odciąży to budżet seniora czy osoby niepełnosprawnej i da im szansę na lepsze, bardziej komfortowe funkcjonowanie.
 

dofinansowanie skutera dla niepełnosprawnych

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu