wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Łazienka dla osób z niepełnosprawnością
Produkty:

Łazienka dla osób z niepełnosprawnościąPrzystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej staje się dziś priorytetem, ponieważ osoby mające problemy w codziennym poruszaniu się też powinny mieć szansę komfortowego korzystania z własnej przestrzeni mieszkalnej. Dlatego też mogą liczyć na dotacje mające na celu likwidowania barier technicznych czy architektonicznych wokół nich.


 

Jak powinna wyglądać łazienka dla osób z niepełnosprawnością?


Istnieją precyzyjne normy budowlane, które zalecają, jak powinna wyglądać łazienka przeznaczona dla osoby z deficytem ruchu, poruszającej się na wózku inwalidzkim. Tu konieczne jest oczywiście zastosowanie wszelkich rozwiązań bezprogowych czy poszerzenie drzwi. Także korzystanie z prysznica powinno być znacznie bardziej ułatwione. Mowa tu o dodatkowych akcesoriach, jak np., poręcze do wanien, ale także antypoślizgowa podłoga czy podnośniki sufitowe. Doskonałą pomocą stają się dziś także wózki transportowo-kąpielowe, które znacznie ułatwiają nie tylko opiekę nad osobą niepełnosprawną, ale również jej komfort poruszania się.


- podnośnik wannowy,
- podnośnik pacjenta transportowo-kąpielowy,
- podnośnik pacjenta ścienny,
- podnośnik sufitowy,
- wózki toaletowo-prysznicowe.


 
PODNOŚNIK WANNOWY PODNOŚNIK TRANSPORTOWO-KĄPIELOWY PODNOŚNIK ŚCIENNY PACJENTA
 PODNOŚNIK WANNOWY PODNOŚNIK TRANSPORTOWO-KĄPIELOWY PODNOŚNIK PACJENTA ŚCIENNY
 
PODNOŚNIK SUFITOWY WÓZEK TOALETOWO PRYSZNICOWE
PODNOŚNIK SUFITOWY WÓZKI TOALETOWO-PRYSZNICOWE


 

Jak pozyskać środki z PFRON?


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udostępnia środki publiczne, które mogą być przeznaczone na pomoc osobom z deficytem ruchu, w celu likwidowania barier technicznych bądź architektonicznych. Chcąc ubiegać się o tę dotację, należy złożyć w MOPR stosowny wniosek, pozwalający na uzyskanie stosownej dotacji. Trzeba pamiętać, że nie ma żadnych ścisłych terminów udzielania tej pomocy. Nabór wniosków jest więc otwarty przez cały rok.


 

Ile wynosi dofinansowanie na remont łazienki?


Generalnie istnieje możliwość uzyskania nawet do 95% wartości planowanej inwestycji. Osoba wnioskująca o dotację musi posiadać zaledwie 5% pozostałej kwoty, czyli pomoc jest naprawdę znaczna. Może się jednak zdarzyć, że konkretne placówki nie dysponują tak wysokimi środkami, gdyż zostały one już wyczerpane. Ponadto każdy wniosek rozpatrywany jest w trybie indywidualnym, stąd bierze się pod uwagę także wysokość zarobków osoby wnioskującej. Warto mieć też na uwadze, że całość dotacji nie może przekroczyć piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.


 

Jakie dokumenty należy złożyć?


Osoba niepełnosprawna musi przedstawić orzeczenie o posiadanym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo także zaświadczenie o zarobkach i akt własności lokalu, w którym będzie realizowana inwestycja. Jeśli zaś jest to lokal wynajmowany, to konieczna będzie zgoda jego właściciela. Bardzo ważny jest też kosztorys planowanych prac. Nie można ich rozpoczynać przed datą złożenia wniosku, ponieważ środki nie zostaną przyznane. Warto przygotować także zdjęcie z istniejącymi bariami technicznymi, które zostaną ocenione w trakcie weryfikacji wniosków.

 
dofinansowanie z PFRON na sprzęt do łazienki

Czy warto korzystać z dofinansowań PFRON?


Bez wątpienia, jest to wręcz zalecane, ponieważ są to środki państwowe przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym w ułatwienia ich codziennego funkcjonowania, które im się słusznie należy. Z takich dofinansowań można korzystać raz na rok lub raz na trzy lata, w zależności od rodzaju określonego programu i przyznanej już dotacji.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu