wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Likwidacja barier architektonicznych
Produkty:
Polecamy

Likwidacja barier architektonicznychhttps://www.pfron.org.pl/instytucje/likwidacja-barier-architektonicznych/


Osoby niepełnosprawne miewają duże problemy w poruszaniu się, ze względu na różnego rodzaju deficyty ruchu. Wymagają wsparcia i pomocy, nie tylko ze strony empatycznych opiekunów, ale także z instytucji państwowych. Dlatego właśnie coraz dostępniejsze stają się programy dofinansowujące likwidację barier architektonicznych. Czym one właściwie są i jak można wpływać na ich ograniczanie? 

Co to są bariery architektoniczne?


Osoba niepełnoprawna w przestrzeni miejskiej, ale także we własnym domu, musi się mierzyć z licznymi barierami architektonicznymi. Są to na przykład różnice poziomów, stopnie, schody, wysokie progi, brak podjazdów i poręczy. W budynkach instytucji publicznych nierzadko widywało się niegdyś brak wind, co znacznie utrudniało osobom niepełnosprawnym, będącym na wózku inwalidzkim, dostęp do wyższych kondygnacji. Obecnie się to już zmienia, co można zawdzięczać choćby środkom pochodzącym z funduszu PFRON.


 

Kto może się ubiegać o dofinansowanie na likwidacje barier?


Dofinansowanie przyznawane jest osobom niepełnosprawnym, które posiadają stosowny dokument orzekający o przyznanym stopniu niepełnosprawności. Oczywiście nie mogą to być osoby, które posiadają jakieś zaległości względem PFRON.


 

Jakie dokumenty należy złożyć?


Chcąc uzyskać dofinansowanie, należy przygotować cały komplet dokumentów, z których najważniejsze jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Konieczne będzie także oświadczenie o wysokości dochodów osoby ubiegającej się o dotację. Jeśli pragniemy pozyskać środki dla danej nieruchomości, to należy także przedstawić dokument własności lokal lub posiadać zgodę właściciela na konieczne przebudowy.


 

Gdzie należy złożyć wniosek na likwidację barier architektonicznych?


Wnioski składa się we właściwej placówce pomocowej usytuowanej w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, jak np. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Warto pamiętać, że wnioski można składać przez cały rok. Nie ma ściśle określonych terminów, w jakich należy to zrobić. Wnioski tego rodzaju wykluczone są też z opłaty skarbowej.


 

Jaka jest wysokość dofinansowania?


Dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych może wynieść nawet do 95% planowanej inwestycji, ale nie więcej niż wysokość piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Pieniądze przyznawane są także w różnych kwotach, w zależności od możliwości finansowych danej gminy i środków, jakie pozostały im do dyspozycji. Bywa, że brana jest także pod uwagę zasobność portfela samego wnioskującego. Minimum 5% kwoty inwestycji jest zaś finansowana z portfela osoby niepełnosprawnej.


 

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?


Zakres planowanych zakupów musi zaspokoić potrzeby osoby niepełnosprawnej poprzez likwidację barier architektonicznych, jakie na co dzień spotyka. Będzie więc dotyczył np. zakupu podestów do klatki schodowej, windy, schodołazów itp. sprzętów, jakie znacznie ułatwią funkcjonowanie osoby wnioskującej. Mogą to być także podłogi antypoślizgowe do łazienki, uchwyty czy przerobienie wanny dla łatwiejszego korzystania. Takie dofinansowanie jest udzielane raz na rok.

 
SCHODOŁAZY GĄSIENICOWE SCHODOŁAZ KROCZĄCY KRZESEŁKO PRZYSCHODOWE
SCHODOŁAZ GĄSIENICOWY SCHODOŁAZ KROCZĄCY  KRZESEŁKO PRZYSCHODOWE
 
PLATFORMA SCHODOWA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH WINDA DO 3M RAMPA ALUMINIOWA DLA NIEPEŁNOSPRANYCH
PLATFORMY SCHODOWE WINDY DO 3M RAMPY ALUMINIOWElikwidacja barier architektonicznych dla niepełnosprawnych

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu