Osoby niepełnosprawne borykają się na co dzień z licznymi trudnościami, które określane są barierami architektonicznymi. Obecnie jednak bardzo duży nacisk kładzie się na ich likwidowanie lub choćby niwelowanie. Dostępne są więc nie tylko nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w urządzeniach czy pojazdach, ale także liczne programy rządowe oraz dofinansowania, mające na celu ułatwienie codziennego życia osób z ograniczoną mobilnością. Doskonałym przykładem jest tu podnośnik samochodowy. Umożliwia on zajmowanie miejsca w samochodzie bez pomocy osób z zewnątrz czy opiekunów. Sterowany jest pilotem przewodowym lub bezprzewodowo, w zależności od wyboru dodatkowej opcjonalności. Posiada szereg zalet, jak choćby mobilność i łatwe działanie. Do czego służy, jakie jest jego zastosowanie oraz który wybrać?
Podnośnik do samochodu dla niepełnosprawnych CARLIFT | Podnośnik do samochodu dla niepełnosprawnych MEVA LIFTER CAR |
DOFINANSOWANIE DO PODNOŚNIKA DO SAMOCHODU DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH |
Bezpieczne przenoszenie pacjenta bezpośrednio na fotel samochodowy np. z wózka inwalidzkiego jest możliwe, dzięki zastosowaniu podnośnika. To sposób, który nie angażuje osób trzecich, nie wymaga od nich użycia siły fizycznej, a dla samej osoby niepełnosprawnej jest znacznym ułatwieniem. Ogromną jego zaletą jest mobilność działania i łatwość obsługi, a nade wszystko montażu. Kupując urządzenie nie musimy martwić się, że każdorazowo będzie należało dostosować także konkretny pojazd do jego potrzeb. Jest on przenośny, więc znajdzie zastosowanie w każdym innym pojeździe, jaki jest użytkowany przez osoby niepełnosprawne. Instalacja tego urządzenia nie jest skomplikowana i nie wymaga ingerencji w zwartą konstrukcję samochodu. Ramię montuje się do zamocowanego wcześniej zaczepu, który znajduje się pomiędzy kokpitem a fotelem. Ramię to można dowolnie wyjmować, a jego nieduża wielkość pozwala na swobodne spakowanie do bagażnika auta. Można go więc używać tylko, gdy okaże się niezbędny. Sam zaczep także nie ogranicza miejsca w samochodzie i nie przeszkadza osobom zdrowym w zajmowaniu fotela. Urządzenie montuje się w każdym typie pojazdów, zarówno w samochodach osobowych, jak i pojazdach typu bus. Podnośnik może znaleźć swoje stałe miejsce w nadwoziach typu Minivan, Hatchback, Sedan, Kabriolet czy nawet w samochodach większych, z napędem na cztery koła. To niewątpliwie mocna i wszechstronna konstrukcja, która spełni oczekiwania wszystkich użytkowników. Podnośniki tego rodzaju stanowią też lepszą alternatywę dla np. ramp podjazdowych czy szyn najazdowych, ponieważ zajmują znacznie mniej miejsca. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą być każdorazowo użytkowane wyłącznie przez jedną osobę.
Osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim podjeżdża do drzwi pojazdu, a poprzez specjalne, wysuwane z samochodu ramię, zostaje przeniesiona na fotel auta. Wcześniej należy posadzić osobę niepełnosprawną na nosidle. Ramię posiada udźwig do 110 kg i jest w stanie bezpiecznie oraz stabilnie umiejscowić osobę na miejscu pasażera. Następnym krokiem będzie odczepienie linek nosidła od ramienia oraz złożenie ramienia. Jest ono ponadto wyjmowane i można je umieścić w bagażniku. Jeśli zaś pasażer chce opuścić pojazd i z powrotem zająć miejsce na wózku inwalidzkim, to należy przejść przez wszystkie powyższe kroki w odwrotnej kolejności. Okazuje się, że jest to zatem bardzo łatwy sposób, który nie wymaga specjalnych umiejętności czy instrukcji obsługi, a do tego nie zajmuje wiele czasu. Istotnym usprawnieniem jest także samo działanie ramienia. Jego odchylenie sterowane jest elektrycznie za pomocą dołączonego do całego zestawu pilota. Nie sprawia więc żadnego wysiłku osobom, które będą uczestniczyć w procesie jego rozkładania i składania. Nie ma też obaw, że zostanie przerwana ciągłość działania samego ramienia, ponieważ urządzenie podłączane jest do gniazdka samochodowego 12V. Nie trzeba go też np. ładować pamiętając przy tym o utrzymaniu jego ciągłej sprawności. Należy wspomnieć także o bezawaryjności sprzętu. Wszystko za sprawą wysokiej jakości siłowników LINAK, które odznaczają się płynnym i cichym działaniem.
Wszystkie osoby, które mają ograniczoną mobilność narządu ruchu i trudno jest im samodzielnie wsiąść do samochodu mogą skorzystać z podnośnika. Nie są to tylko osoby niepełnosprawne, które poruszają się na co dzień na wózku, ale także seniorzy. Urządzenie to dedykowane jest tym, którzy wymagają wsparcia. Dotyczy to również opiekunów pacjentów z niepełnosprawnościami lub osób starszych. Nie muszą oni wówczas nadwyrężać własnego kręgosłupa i narażać się na duże, codzienne obciążenia, jakie związane są z opieką nad chorymi. Podnośnik samochodowy będzie więc także dedykowany firmom, które organizują transport osób niepełnosprawnych. Ceny podnośników samochodowych wahają się w okolicach 15 tys. złotych, w zależności od konkretnego modelu, np. Meva Lifter Car, który montowany jest na zawiasach lub Carlift. Oba można nabyć dzięki dofinansowaniu z PFRON. Chcąc uzyskać dotację, należy przygotować szereg niezbędnych dokumentów, jak kserokopia dowodu tożsamości, dokument stanowiący o dochodach osoby niepełnosprawnej, dokument orzekający stopień niepełnosprawności, a także kopię dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania. Ważna będzie również sama oferta katalogowa sprzętu, czyli podnośnika dla osób niepełnosprawnych, ponieważ będzie ona ukazywała jaki konkretny model urządzenia chcemy nabyć. Samo dofinansowanie zależy od wielu czynników, ale może ono wynosić nawet do 95% kosztów upatrzonego sprzętu. Jest to więc pokaźna kwota, stąd warto rozpocząć proces uzyskania dotacji z programów rządowych. Osoby niepełnosprawne, dzięki użytkowaniu podnośników mogą ponownie poczuć własną sprawczość, ponieważ urządzenia te pomogą im zająć nie tylko miejsce pasażera, ale także kierowcy, o ile dysponują samochodem umożliwiającym prowadzenie przy własnych ograniczeniach ruchowych.