wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Program „Dostępność plus” – schodołazy osobowe
Produkty:
Polecamy

Program „Dostępność plus” – schodołazy osobowe



schodołaz program dostępność plus Konstrukcja wielu budynków czy mieszkań, a nawet rozplanowanie przestrzeni publicznej, nierzadko potrafi przysporzyć problemów osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim oraz wszystkim z deficytem ruchu. Zgodnie z polskim ustawodawstwem, powinny one być korygowane i niwelowane w celu ułatwienia codziennego funkcjonowania tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Stąd właśnie coraz większy nacisk na programy typu „Dostępność plus”.
 

>>> Tutaj znajdziesz więcej o programie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/


Czym są bariery architektoniczne?

Bariery architektoniczne zgodnie z definicją, to wszelkie utrudnienia, na jakie napotykają osoby niepełnosprawne, jak progi w mieszkaniach, schody w przestrzeni miejskiej. Tego rodzaju rozwiązania techniczne i konstrukcyjne stanowią nie lada przeszkodę uniemożliwiającą swobodne poruszanie się. Obecnie istnieje wiele rozwiązań mających na celu poprawę warunków funkcjonowania osób z deficytami ruchowymi.


Sprzęt finansowany z programu unijnego dostępnośc plus:

 

Czym jest schodołaz osobowy dla niepełnosprawnych?


Schodołaz osobowy, obok np. platformy dla niepełnosprawnych, windy lub podnośnika, to urządzenie mające na celu transport osób niepełnosprawnych ruchowo po schodach. Na ryku dostępnych jest kilka rodzajów schodołazów, które nabywa się zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych, miejscem docelowym, w jakim mają być stosowane, konstrukcją schodów czy możliwościami finansowymi nabywcy.


 

Rodzaje schodołazów osobowych


Najczęściej kupowanym schodołazem jest schodołaz osobowy gąsienicowy. Jego główne zalety to duża mobilność, możliwość transportu z miejsca na miejsce, szybkie i łatwe pokonywanie schodów prostych o standardowym nachyleniu stopni. Często bierze się tu także pod uwagę jego prostotę obsługi i brak konieczności dźwigania sprzętu czy osoby niepełnosprawnej przez opiekuna. Schodołaz osobowy gąsienicowy może być stosowany nie tyko w domach prywatnych, na klatkach schodowych, ale także w szpitalach, urzędach, placówkach rehabilitacyjnych, przychodniach, teatrach, muzeach czy szkołach. Jego powszechność potraf być zdumiewająca i pod tym względem stanowi jedno z najczęściej używanych urządzeń do likwidowania barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej i prywatnej.


 

Na czym polega program „Dostępność plus”?


„Dostępność plus” to program mający na celu niwelowanie wszelkich barier architektonicznych. Ma kompleksowy charakter, ponieważ zakłada poprawę funkcjonowania osób niepełnosprawnych aż w ośmiu obszarach, spośród których jednym jest architektura. Co ważne, jest on zaplanowany na wiele lat, ale nie niweluje nowych kosztów, ponieważ uwzględnia zmiany budowlane już na etapie przygotowania projektów architektonicznych. W perspektywie długich lat będzie zatem w stanie zdecydowanie poprawić przestrzeń miejską i użytkową na przyjazną dla osób niepełnosprawnych.


 

Skąd pochodzą fundusze pozyskiwane w ramach programu?


Źródłem finansowania wszystkich zadań, jakie kwalifikują się do programu „Dostępność plus”, są środki unijne, EOG, fundusze norweskie i środki krajowe pochodzące z budżetu państwa. Warto wspomnieć, że program „Dostępność plus” kierowany jest do klientów instytucjonalnych, a nie prywatnych. Osoby niepełnosprawne chcące pozyskać dofinansowanie urządzeń czy pojazdów rehabilitacyjnych, muszą się zgłosić do urzędów typu MOPS lub PCPR, a otrzymane środki finansowe będą wówczas pochodziły z PFRON.


 

Schodołaz osobowy tani i łatwo dostępny


Windy, podnośniki czy platformy schodowe, a nade wszystko schodołazy osobowe mogą zostać pozyskane ze środków programu „Dostępność plus”. W tym wypadku schodołazy osobowe zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są stosunkowo tanim urządzeniem służącym do transportu osób niepełnosprawnych. Nie będą więc generować większych trudności w ich dofinansowaniu, jako że mają wiele zalet. Są to np. powszechność ich stosowania, łatwość eksploatacji oraz użytkowania, niewielkie koszty obsługi i serwisowania, długoletnia żywotność, a nade wszystko oczekiwana mobilność. Schodołazy osobowe dla niepełnosprawnych nie są przypisane do miejsca, dlatego program dostępność plus może je zaklasyfikować równocześnie do kilku z ośmiu obszarów, jakie uwzględnia w swych założeniach.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu