Rampy podjazdowe umożliwiają łatwe przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich. Przenośne rampy można umieścić w dowolnym miejscu i umożliwić przejazd pojazdu. Są to urządzenia proste i niedrogie, a do tego bardzo łatwe w obsłudze.
Uniwersalne rampy podjazdowe
W przestrzeni miejskiej czy nawet wokół domu, osoby niepełnosprawne napotykają szereg barier architektonicznych. Nie wszędzie są one niwelowane z programów państwowych. Czasem sam użytkownik wózka inwalidzkiego musi zaopatrzyć się w możliwość ich usuwania. Do tego służy właśnie rampa podjazdowa. Są one nierzadko nabywane także przez instytucje czy placówki, a następnie rozkładane na życzenie osoby niepełnosprawnej, dla ich użytku.
Rodzaje ramp podjazdowych
W sklepie dostępnych jest kilka rodzajów ramp podjazdowych. Warto skontaktować się z obsługą, aby wybrać te najbardziej odpowiednie do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Do wyboru są rampy żebrowane, składane na pół, składane na cztery oraz rampy typu walizka.
Rampy żebrowane
Ten rodzaj ramp jest bardzo popularny wśród odbiorców. Są to rampy komfortowe w użytkowaniu i najtańsze. Posiadają charakterystyczną konstrukcję w kształcie żeber, stąd ich nazwa. Łatwo się je konserwuje.
Rampy składane na pół i na cztery
Rampy aluminiowe, które wykorzystywane są głównie wewnątrz budynków. Ich zaletą jest szybkość rozłożenia i złożenia. Wystarczy je przełożyć przez próg, aby umożliwić przejazd wózkiem. Takie rampy mogą być stałym wyposażeniem budynków użyteczności publicznej, biur czy nawet prywatnych domów.
Rampy typu walizka
Po złożeniu swoim wyglądem przypominają walizkę, stąd ich nazwa. Są bardzo poręczne i łatwo się je rozkłada. Wystarczy tylko 30 sekund, aby umożliwić pełne korzystanie z rampy. Ich dużą zaletą jest gumowa powierzchnia. Dzięki temu wózek nie stoczy się samodzielnie. Gwarantowane jest więc pełne bezpieczeństwo zjazdu. Sprawdzą się zarówno do pokonywania krawężników, jak i wysokich, nawet 6-stopniowych schodów.