Jazda na rowerze to wspaniały sposób na zbudowanie kondycji i dbałość o własną sylwetkę. Jest polecany zarówno dla osób zdrowych, jak i tych, które borykają się z mobilnością aparatu ruchu. Aby jednak takie wycieczki mogły być w pełni bezpieczne, należy wyposażyć się w rowery trójkołowe.
Pojazdy napędzane siłą mięśni nóg, które poruszają się na trzech kołach, to rowery przeznaczone do rehabilitacji osób dorosłych. Powinny spełniać zadanie wspomagania rekonwalescencji po urazach, zabiegach, ale też pomagać w budowaniu kondycji osób starszych czy niepełnosprawnych. Stanowią więc nieodłączny element rehabilitacji i dbałości o własne zdrowie. Dzięki trzem kółkom dają oczekiwaną stabilność jazdy. Będą więc doskonałe dla tych, którzy mają problemy z błędnikiem oraz utrzymaniem równowagi. Regularna jazda na rowerze trójkołowym poprawia układ krążenia, wpływa łagodząca na układ nerwowy, wspomaga samopoczucie i dodaje sprawczości. Osoby dorosłe, mimo swych ograniczeń i niesprawności, mogą samodzielnie dotrzeć w miejsce docelowe, bez ciągłego liczenia na osoby trzecie, opiekunów lub rodzinę.
Rower rehabilitacyjny trójkołowy koła 20 cali | Rower rehabilitacyjny trójkołowy koła 24 cale |
Seniorzy coraz większą uwagę przykładają dziś do własnego samopoczucia mając pewność, że płynie ono z dobrze utrzymanej sylwetki i zdrowia fizycznego całego ciała. Chcą cieszyć się wycieczkami i podróżami zarówno na terenie miasta, jak i okolic zielonych. Rower trójkołowy jest więc znakomitym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia trening mięśni nóg i poprawia ruchomość stawów. Tego rodzaju pojazdy odznaczają się dużym komfortem jazdy. Wiele z nich w standardzie posiada system ostrego koła, co oznacza, że aby jechać trzeba cały czas pedałować. Jest to zatem wymuszony wysiłek, który poprawia kondycję fizyczną. Pełnię komfortu gwarantuje szersze siodełko z większymi sprężynami. Ten wybór jest dodatkową opcją podczas zakupu, jednak polecany jest osobom starszym, a szczególnie tym, którzy chcą się oddawać długim i częstym wycieczkom. To właśnie wtedy potrzebne jest także światło ledowe z przodu i z tyłu pojazdu, a nawet kosz, w którym można umieścić niezbędne rzeczy.
Firma Vermeiren specjalizuje się w produkcji rowerów trójkołowych rehabilitacyjnych. Są one jednak dedykowane nie tylko seniorom, ale też młodzieży i nastolatkom. Bywa, że z różnych względów nie mogą oni poruszać się na standardowych rowerach dwukołowych. Wymagają większej pewności i wsparcia oraz stabilizacji, jaką daje rower na trzech kołach. Takie modele mają bardzo atrakcyjne dodatki i modne malowania, aby wyróżniać się i spełniać wygórowane potrzeby nastolatków. Ich budowa czy rozwiązania techniczne są również bardziej wymagające, aniżeli w przypadku trójkołowych rowerów dla osób dorosłych. Można go wyposażyć w system siedmiu przełożeń przerzutek oraz rozmaity rodzaj napędu. Młodzi ludzie na pewno potrzebują też więcej dodatków, które sprawią, że ich rower będzie bardziej oryginalny. Jest to choćby hamulec tarczowy na tylne koła, licznik czy wsteczne lusterko. Istnieje bardzo wiele opcji dodatkowych, które wybieramy podczas zakupu, aby maksymalnie zindywidualizować pojazd dla nastolatka.
Rower rehabilitacyjny trójkołowy dla nastolatka |
Trójkołowe rowery dla dzieci są bardzo często spotykane, stąd nikogo nie dziwi ich wygląd czy konstrukcja. Jak w przypadku wszystkich rowerów na trzech kołach, także i te mają być stabilne i dostatecznie wygodne. Dedykowane są głównie dzieciom, które mają problemy z narządem ruchu, a więc mobilnością. Muszą być bezpieczne i dać takie same wrażenia z jazdy, jak rowery standardowe. Każdy rower, przed zakupem, należy dobrze dopasować do wzrostu dziecka. Oferowane są one dla dwóch grup wiekowych od 3-7 lat i w przedziale 8-13 lat. Rowerki dziecięce trójkołowe wyróżniają się swoimi niepowtarzalnymi kolorami. Można je nabyć w wersji żółtej, niebieskiej czy wielokolorowej, więc na pewno trafią w wymagające gusta każdego dziecka. Tego rodzaju pojazdy polecane są dla dzieci z MPD czy z innymi zaburzeniami neurologicznymi, które mimo swych ograniczeń ruchowych, wciąż mogą się cieszyć jazdą na rowerze. Dodatkowo wzmacnia się ich kondycja fizyczna i rozbudowują mięśnie. Są w stanie uzyskać lepsze rezultaty w zakresie swych ograniczeń ruchowych, niż gdyby całkowicie zrezygnowały z tak ogólnorozwojowego sportu.
Rower trójkołowy dla dziewczynki 3-7lat | Rower trójkołowy dla chłopca 3-7lat | Rower trójkołowy dla dziewczynki 8-13lat | Rower trójkołowy dla chłopca 8-13lat |
Mechanizm różnicowy, zwany także dyferencjałem, polecany jest głównie osobom, które nie czują się pewnie na rowerze, mają problemy z utrzymaniem równowagi i stabilności podczas jazdy. Mechanizm różnicowy stanowi dodatkową opcję wyboru, podczas zakupu pojazdu. Koszt takiej opcji to około 600 zł, a zalety tego rozwiązania można poczuć w czasie pokonywania zakrętów, kiedy rower stabilniej trzyma się drogi i poprawia się komfort jazdy. Rowery rehabilitacyjne z mechanizmem różnicowym dostępne są zarówno w pojazdach z napędem elektrycznym, jak i bez niego.
Rower rehabilitacyjny trójkołowy koła 20 cali z mechanizmem różnicowym | Rower rehabilitacyjny trójkołowy koła 24 calowe z mechanizmem różnicowym |
Rower na trzech kołach może być doskonałym źródłem codziennych ćwiczeń. Czasem jednak zbyt intensywny ruchu może się okazać męczący lub wyczerpujący. Dlatego właśnie niektórzy odbiorcy oczekują wspomagania jazdy w postaci napędu. Takie rozwiązanie umożliwia organizowanie dłuższych wycieczek, również w terenie pagórkowatym. Marka Vermeiren oferuje rowery trójkołowe w napędem wspomaganym lub ciągłym. Wyboru dokonuje się wówczas podczas zakupu pojazdu, uzależniając go od własnych możliwości motorycznych czy kondycyjnych. Cały mechanizm obsługi i użytkowania roweru trójkołowego z napędem jest bardzo łatwy i niewymagający. Bateria umiejscowiona jest z tyłu roweru, pod koszem i można ją demontować, aby uzupełnić zapasy energii w domu. Dużym ułatwieniem jest przycisk Booster, który włącza się podczas np. podjazdu pod górkę, kiedy wymagane jest większe przyspieszenie, aby ruszyć z miejsca. Jeśli zaś chodzi o zasięg baterii, to będzie to uzależnione od kilku czynników, jak rodzaj napędu, możliwości fizyczne użytkownika czy wreszcie rodzaj nawierzchni, po jakiej się akurat poruszamy.
Rower rehabilitacyjny trójkołowy z napędem - Freedom Vermeiren | Rower rehabilitacyjny trójkołowy z napędem - Lagoon Vermeiren |