Podnośnik dla osób niepełnosprawnych doskonale sprawdza się jako pomoc we wszelkich czynnościach higienicznych. Jest idealnym rozwiązaniem do łazienki, gdzie umożliwia kąpiel osób z uszkodzeniem narządu ruchu. Będzie też niezbędny do codziennej samoobsługi chorego, jak np. przy zmianie miejsca z łóżka na krzesło itp. Zdecydowanie ułatwia wykonywanie wszystkich czynności rehabilitacyjnych oraz pielęgnacyjnych.
Wymiana baterii, akumulatorów w podnośniku rehabilitacyjnym
W sytuacji, gdy sprzęt rehabilitacyjny jest użytkowany bardzo długi czas, należy przeprowadzić jego konserwację lub wymianę poszczególnych podzespołów urządzenia. Jednym z najczęściej wymienianych podzespołów jest bateria lub akumulator. Mimo iż przewidziany jest na codzienną eksploatację, po pewnym czasie zacznie się szybciej wyczerpywać i pożądana stanie się wymiana na nowy.
Bateria 12V - 2,9Ah
Bateria 12V - 3,4Ah
Bateria 12V - 5Ah
Bateria 12V - 7,2Ah
Bateria 12V - 9Ah
Dobór ładowarek do podnośnika
Poleca się wykonywać wszystkie czynności konserwacyjne, wymianę poszczególnych podzespołów w autoryzowanych sklepach czy w serwisach zajmujących się profesjonalną naprawą. Personel będzie wówczas w stanie najlepiej doradzić przy wyborze i zakupie odpowiednich ładowarek do podnośnika, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu gwarantującego komfort osoby niepełnosprawnej.
Ładowarka 12V - 1,5A
Ładowarka 12V - 3,5A
Ładowarka 24V - 1A
Ładowarka 24V - 2,5A
Chusty, nosidła do podnośników pacjenta
W razie zakupu używanego podnośnika rehabilitacyjnego, warto wymienić niektóre z istotnych akcesoriów na nowe. Jednym z nich jest na pewno uprząż, chusta lub inaczej mówiąc nosidło do podnośnika. Jest ono wykonane z higienicznego materiału, ze względu na możliwość kontaktu z wodą i ulega bezproblemowemu czyszczeniu, jednak dobrze jest dysponować swoim materiałem, fabrycznie nowym. Nosidło także dopasowywane jest do konkretnego modelu urządzenia. Wymiana siłowników Siłowniki są niezbędne do skutecznego unoszenia pacjenta w górę i do transportu na właściwe miejsce. Bez ich poprawnego działania podnośnik pacjenta staje się urządzeniem niesprawnym i niewartym zakupu. Dlatego, kupując podnośnik używany, konieczne jest sprawdzenie jakości działania siłowników i ewentualna wymiana na nowe, technicznie sprawnie.
Dobór i wymiana kółek jezdnych
Niektóre podnośniki nie należą do urządzeń mobilnych, stąd montowane są na stałe w określonym miejscu, najczęściej zaraz obok łóżka chorego. Mobilne podnośniki rehabilitacyjne mają szerszy zakres funkcjonalności, ponieważ można je przestawić w dowolnie wybrane miejsce, np. do łazienki, aby dopełnić czynności higienicznych. Proces ten będzie się odbywał w sposób oczekiwany tylko wtedy, kiedy kółka okażą się sprawne. W serwisie dokonuje się ich oceny technicznej oraz wymiany kółek jezdnych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ogólny serwis i przegląd techniczny
Podnośniki rehabilitacyjne, tak fabrycznie nowe, jak i używane, raz na jakiś czas muszą odbyć przegląd techniczny. Wymaga się od nich sprawnego i bezawaryjnego działania, ponieważ muszą być w pełni bezpieczne. Po wcześniejszym kontakcie możliwe jest zarezerwowanie takiego przeglądu, który zostanie profesjonalnie przeprowadzony w siedzibie firmy. Można go wykonać także przed odsprzedażą sprzętu lub po zakupie nowego urządzenia, aby być pewnym jego ewentualnych usterek czy awarii. Na miejscu można je całkowicie usunąć poprzez naprawę lub wymianę wadliwych elementów na nowe, dedykowane do konkretnego modelu podnośnika. Przegląd techniczny oraz serwis są konieczne, jeśli zależy nam na całkowitym bezpieczeństwie chorego, który będzie użytkować dany sprzęt zgodnie z własnymi potrzebami.