Wśród wielu różnych urządzeń umożliwiających poruszanie się osób niepełnosprawnych, istnieje także kategoria tych, które zapewniają pacjentom bezpieczny i bezurazowy transfer pomiędzy np. łóżkiem a wózkiem inwalidzkim czy toaletą. Są łatwe w obsłudze i należą do bardzo zaawansowanych rozwiązań likwidujących bariery architektoniczne.
Gdzie je używać?
Platformy do transferu pacjenta znajdują bardzo szerokie zastosowanie w domach opieki, klinikach, szpitalach, wszelkich placówkach dla seniorów, a nawet w prywatnych domach. Transfer chorego staje się z ich pomocą znacznie bardziej komfortowy.
Do czego służą?
Ta kategoria produktów nieustannie się rozwija, dlatego w niedalekiej przyszłości z pewnością pojawi się coraz więcej rozmaitych modeli platform do transferu pacjenta. Obecnie gwarantują one możliwość całkowicie bez urazowego przemieszczania pacjenta np. z łóżka na wózek inwalidzki, bez siłowej ingerencji w ten proces ze strony opiekuna. To bardzo ważne, ponieważ ogranicza do minimum wszelkie urazy mięśniowo-szkieletowe osób pielęgnujących chorych niepełnosprawnych.
Jak działają?
Ich obsługa odbywa się w sposób elektryczny. Sterowanie za pomocą pilota zapewnia możliwość manewrowania funkcjami urządzenia na pewną odległość. Samo zajęcie pozycji pionowej jest łatwiejsze dzięki platformie. Platforma do przemieszczania pacjenta jest przy tym wytrzymała, wykonana z kilku rodzajów materiałów, jak stal, tworzywo sztuczne czy termoformowalna pianka. Nie ma dużej wagi i doskonale nadaje się także do transportu.