Domowy koncentrator tlenu
Koncentratory tlenu stają się coraz bardziej popularne i powszechnie stosowane. Mogą być użytkowane nie tylko przez osoby chore, wymagające kuracji tlenowej, ale także zdrowe, które aktywnie uprawiają sporty i mają problemy z koncentracją uwagi lub bezsennością. Czy warto więc mieć w swoim domu koncentrator tlenu?
![]() |
![]() |
Nowe koncentratory tlenu | Używane koncentratory tlenu |
Koncentrator tlenu dla osób chorych
Domowy koncentrator tlenu sprawdzi się wśród osób chorujących na schorzenia płuc, niewydolność oddechową czy dolegliwości sercowe. Wspomaga ich codzienne funkcjonowanie i ułatwia swobodne oddychanie. Stanowi on bezpieczną i bardziej komfortową alternatywę dla butli tlenowych. Można go bez żadnych przeszkód używać w domu i podawać choremu nawet 24h na dobę.
Koncentrator tlenu dla osób zdrowych
Mało kto ma świadomość, że domowe koncentraty tlenu mogą być użytkowane także przez osoby zdrowe, które nie doświadczają żadnych dolegliwości układu oddechowego czy sercowego. Urządzenia te wspomagają funkcjonowanie osób czynnie uprawiających różne sporty. Niejako regenerują je po ciężkich i wymagających treningach. Poleca się je również tym, którzy miewają problemy z koncentracją uwagi, przemęczeniem czy bezsennością. W bardzo szybkim czasie widoczne są efekty ich stosowania.
Jak wybrać koncentrator tlenu?
Wybór konkretnego koncentratora tlenu może przysparzać pewnych trudności, ponieważ nie są to urządzenia powszechnie znane i stosowane, choć z biegiem czasu to ulega zmianie. Przede wszystkim, na urządzeniu nie ma sensu oszczędzać. To sprzęt przeznaczony dla wspomagania naszego zdrowia, więc musi spełniać wszelkie, najwyższe oczekiwania. W pierwszej kolejności trzeba dokonać wyboru pomiędzy urządzeniem przenośnym, a stacjonarnym. O ile to pierwsze jest mobilne i można go wszędzie zabierać ze sobą, o tyle to drugie rozwiązanie jest bardziej efektywne. Jednakże koncentratory stacjonarne użytkowane są głównie w szpitalach, klinikach i placówkach medycznych. Do potrzeb domowych stosuje się przenośne koncentratory tlenu.
Ważne parametry techniczne
Chcąc zakupić nowy, przenośny koncentrator tlenu, warto wziąć pod uwagę emitowany przez urządzenie hałas. Im ciszej pracuje, tym będzie on bardziej komfortowy. Jego głośność nie powinna więc przekraczać 35 dB. Bardzo ważny jest też stopień koncentracji tlenu. Im wyższy, tym sprzęt pracuje wydajniej. Dobry koncentrator tlenu to aparat, który koncentruje na poziomie 90-95. Nie można też zapomnieć o ekonomicznej eksploatacji urządzenia, a tę zagwarantuje niski pobór prądu. Na koniec należy też przyjrzeć się pojemności baterii. Jest to sprzęt przenośny, więc poza możliwością podłączenia do źródła zasilania powinien pracować przez 2 godziny bez ustanku. Tylko wtedy będzie zapewniał choremu pełne bezpieczeństwo użytkowania, a o to przecież chodzi, by był gotowy do użycia w każdym momencie. Im jest lżejszy zaś, tym jest to wygodniejsze dla pacjenta, który będzie mógł bez problemu chwycić go za uchwyt i przenieść w dowolne miejsce bez uczucia zmęczenia.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ