Z pewnością niewiele osób słyszało o alternatywnym rozwiązaniu ułatwiającym poruszanie się tradycyjnymi wózkami inwalidzkimi. Jest to wspomaganie do wózka inwalidzkiego, czyli sam napęd elektryczny, którego zakup eliminuje konieczność np. wymiany wózka tradycyjnego na elektryczny, nowszy model.
Nie trzeba już kupować elektrycznego wózka inwalidzkiego, aby móc się cieszyć elektrycznym wspomaganiem jazdy. Bez wątpienia ten rodzaj poruszania się dla osoby niepełnosprawnej to duży atut, ponieważ nie nadwyręża stawów oraz mięśni, a pokonywanie drogi jest efektywne i szybsze. Co ważne, wyklucza też potrzebę angażowania do pomocy innych osób. Samo urządzenie waży niewiele ponad 10 kg, w zależności od wybranego modelu. Podpinana się w sposób szybki i sprawny, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Zrobi to więc samodzielnie użytkownik tego zestawu.
Techniczne cechy urządzenia
Przystawka do wózka elektrycznego jest w pełni nowoczesnym i doskonale spełniającym swoją funkcję projektem. Została opracowana, by wspomagać osoby niepełnosprawne w pokonywaniu barier architektonicznych. To także z tego względu na jej zakup przysługuje dofinansowanie z funduszy państwowych PFRON. Ten napęd dostępny jest w sprzedaży profesjonalnych sklepów ze sprzętem dla osób niepełnosprawnych. Gwarantuje doskonałą zwrotność, dzięki małemu kołu amortyzowanemu o rozmiarze 12'' i „łamanej kierownicy". Użytkownicy cenią sobie więc jego dużą mobilność, dzięki czemu zapewnia dojazd w wiele, pozornie niedostępnych miejsc. Warto zauważyć, że nie wszystkie obszary miejskie są jeszcze dostosowane do ruchu wózków inwalidzkich tak dużych, jak elektryczne. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, ponieważ posiada ono tylko trzy biegi, które jednocześnie ułatwiają łatwość manewrowania i szybkość przemieszczania. Jeden bieg tylny pozwala wycofać wózek wraz z przystawką. Klakson i oświetlenie Led to wyposażenie, które daje szansę poruszania się po drogach również po zmroku. Zapewnia należyte bezpieczeństwo nie tylko samemu użytkownikowi, ale też wszystkim uczestnikom ruchu.
Dlaczego warto kupić wspomaganie do wózka dla niepełnosprawnych?
Przystawka do wózka inwalidzkiego kupowana jest osobno i może być dopasowana do każdego modelu indywidualnie. Jest to szczególnie wygodne, jeśli osoba niepełnosprawna używa własnego wózka, który został dostosowany do jego potrzeb i z tego powodu nie chce go zmieniać na droższy lub nowszy model elektryczny. Co ważne, wózki elektryczne są zwykle duże, pokaźnych rozmiarów, a do tego cięższe, przez co trudno jest nimi manipulować. Dotyczy to głównie mniejszych pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego w pewnych sytuacjach przystawka do wózka okaże się bardziej praktyczna, ponieważ będzie zakładana i użytkowana np. wyłącznie na zewnątrz. Wózki z napędem elektrycznym są ponadto trudniejsze w transporcie. Nie jest łatwo ich ze sobą wszędzie zabrać, podczas gdy przystawka elektryczna nie waży wiele i jest na tyle kompaktowa, aby zmieścić ją w bagażniku samochodu.
Zalety przystawki do wózka
Wspomaganie do wózka inwalidzkiego ma wiele zalet, dlatego niejedna osoba niepełnosprawna rozważa jego zakup, jako alternatywę do wózka elektrycznego z napędem. Jego największym plusem jest możliwość doczepienia w sytuacjach, kiedy będzie to najbardziej przydatne i potrzebne. Nie ma konieczności ciągłego korzystania z napędu, np. w mieszkaniu. Na zewnątrz spełnia zaś wszystkie swoje funkcje i jest bardzo praktyczny, ponieważ umożliwia szybkie poruszanie się po najróżniejszym terenie. Potrafi osiągać prędkość nawet 24 km/h. Po pełnym naładowaniu baterii można przejechać aż 40 km dystans. Pokonuje wszelkie nierówności, drogi polne, leśne i wyboiste. Akumulator jest odporny i zabezpieczony kluczykiem. Co ważne, przystawka jest bezpieczna, ponieważ została wyposażona w dwa tarczowe hamulce z blokadą i ogranicznikiem prędkości, używanym w razie potrzeby. Wózki elektryczne są wreszcie droższe od zakupu samej przystawki, która spełnia identyczną rolę, a dodatkowo nie jest uciążliwa w użytkowaniu