Elektryczne wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych znacznie usprawniają codzienne funkcjonowanie. Gwarantują poprawę komfortu życia w każdej sferze. Są szczególnie przydatne dla tych osób, które wykazują szersze ograniczenie mobilności ruchowej, dotykające także kończyn górnych. Nowe wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym to koszt niemal 10 000 zł brutto, w zależności od wybranego modelu. Można je nabyć także z dofinansowaniem z programów państwowych. Czy jednak warto kupić używany wózek elektryczny?
Elektryczny wózek inwalidzki kupowany wprost ze sklepu posiada wszystkie sprawne podzespoły, a także zupełnie nowe elementy, jak nieużywany fotel czy akumulator. To bardzo ważne i daje ogromne poczucie komfortu, jednak ten luksus kosztuje niemało. Używany wózek elektryczny również może się dobrze sprawować, jeśli tylko kupujemy go od sprawdzonego sprzedawcy, oferującego konserwację i najlepszą jakość sprzętu. To bardzo ważne, ponieważ wiele istotnych części ulega znacznemu zużyciu podczas codziennego użytkowania. Są nimi przede wszystkim bateria, ładowarka oraz koła czy siedzisko. Można je wymienić na nowe elementy i wówczas wózek inwalidzki będzie się sprawować tak samo, jak nowe urządzenie, wprost z autoryzowanego sklepu.
Co trzeba wymienić?
Używany wózek elektryczny dla seniora czy osoby niepełnosprawnej wymaga wymiany baterii. Raczej nie poleca się użytkować takiego sprzętu z użyciem baterii, która była już eksploatowana. Po 2 latach będzie się szybko rozładowywać i może nam służyć zaledwie jeden dzień. Wówczas wózek elektryczny w żadnym wypadku nie spełnia swojego zadania, a staje się wręcz uciążliwy w użytkowaniu przez osobę chorą. Poleca się więc wymienić zarówno akumulator, jak i ładowarkę, która koniecznie powinna być dedykowana do danej baterii. Musi także uwzględniać potrzeby osoby niepełnosprawnej, dotrzymać kroku jej stylowi życia i być dopasowana do konkretnego modelu urządzenia. Koniecznej wymianie będą też podlegać koła. Opony szybko się zużywają szczególnie, jeśli wózek był użytkowany na trudnej nawierzchni, jak ścieżki polne, droga asfaltowa czy kamienna. Nie dotyczy to sprzętów, z których osoby niepełnosprawne korzystały wyłącznie w otoczeniu domowym, jednak i w tym wypadku należy to sprawdzić. Zużyte ogumienie wpływa na wyższe zużycie akumulatora, jako że potrzeba większej mocy do wprawienia pojazdu w ruch. Koła o słabej przyczepności do podłoża ślizgają się i i utrudniają wygodne prowadzenie pojazdu.
Niedrogi używany wózek elektryczny
Pamiętajmy, że używany wózek elektryczny dla osoby niepełnosprawnej wcale nie musi być drogi. Wymiana baterii, ładowarki czy ogumienia oraz dodatkowych, mniej istotnych części nie należy do drogich inwestycji. Taki wózek w sprzedaży wart jest zaledwie połowę ceny nowego sprzętu, jednak jego eksploatacja potrafi być tak samo komfortowa i bezawaryjna, jak wózka wprost od producenta.