wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Jak działa koncentrator tlenu?
Produkty:

Jak działa koncentrator tlenu?Wiele osób słyszało już o przenośnym koncentratorze tlenu, ale mało kto wie do czego on służy i jak z niego właściwie korzystać. W pierwszej chwili przychodzi na myśl, że jest to sprzęt medyczny wyłącznie do użytku przez osoby chore, jednakże może być z powodzeniem wykorzystywany także przez sportowców lub tych, którzy są permanentnie zmęczeni i mają kłopoty ze spokojnym, regenerującym snem.


 

Czy używanie koncentratora jest skomplikowane?


Nie trzeba posiadać żadnej wiedzy medycznej, aby móc na co dzień korzystać z koncentratora tlenu. Jest to urządzenie w pełni bezpieczne, jeśli stosujemy go zgodnie z zaleceniem oraz instrukcją. Koncentrator tlenu wystarczy podłączyć do źródła zasilania lub skorzystać z wbudowanej baterii, a następnie ustawić parametry przepływu tlenu, założyć maskę lub wąsy tlenowe i spokojnie oddać się terapii tlenowej. Nie ma więc potrzeby uzyskania indywidualnego szkolenia. Wystarczy tylko zapoznać się z obsługą sprzętu i jego codzienną konserwacją.
 

 

Zasada działania koncentratora tlenu


Urządzenie ma bardzo prostą zasadę działania. Najpierw pobiera ono powietrze z otoczenia. W jego składzie znajduje się tlen, azot oraz niewielkie ilości innych gazów. Następnie urządzenie absorbuje azot, aby do organizmu pacjenta mógł trafić wyłącznie wysoko skoncentrowany tlen. Jest to tzw. tlen medyczny, który w swym składzie posiada aż 90% tlenu. Podawany choremu gaz może być dodatkowo nawilżony, dzięki wbudowanemu w urządzeniu zbiornikowi na wodę. Wówczas przed każdym użyciem sprzętu trzeba pamiętać o jego uzupełnieniu.


 

Dobry koncentrator tlenu, czyli jaki?


Chorzy cierpiący na wszelkie schorzenia układu oddechowego cenią sobie te koncentratory, które są lekkie, bo wówczas łatwo jest je przenosić. Powinny być także wyposażone w pojemną baterię, aby mogły pracować przez jakiś czas bez źródła zasilania. Czasem bywa to konieczne w momencie, gdy pacjent jest poza domem. W razie, gdy używa sprzętu przez 24h na dobę, koncentrator powinien być energooszczędny. Im jest oszczędniejszy w eksploatacji, tym lepiej dla jego właściciela. Do tego musi być cichy, ponieważ zbyt głośne urządzanie nie pozwoli się choremu skupić na śnie czy innych czynnościach relaksacyjnych.
 
Koncentrator Lovego Koncentrator EverFlo Koncentrator Perfecto 2 używane koncentratory tlenu
Koncentrator Lovego Koncentrator Philips EverFlo Koncentrator Invacare Perfecto 2 Koncentratory używane


 

Czy koncentrator tlenu jest bezpieczny?


O koncentratorach tlenu mówi się, że stanowią doskonałą alternatywę dla butli tlenowych. Są przy nich znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie grożą wybuchem. Co najważniejsze jednak, ich zasadą działania jest nieustannie pobieranie powietrza z otoczenia i oczyszczanie je do postaci czystego tlenu, więc nie ma ryzyka, że tlen się w którymś momencie skończony. Tak jest właśnie w przypadku butli tlenowych, stąd trzeba je ciągle napełniać. Koncentrator jest urządzeniem stosunkowo drogim, jednak warty jest swojej ceny. Można przy tym zakupić model używany lub ubiegać się o dofinansowanie urządzenia z programów rządowych. Z pewnością spełnia on oczekiwania użytkowników i jest uznawany za wyjątkowo pomocny sprzęt medyczny do użytku domowego.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu