wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Jak używać koncentrator tlenu?
Produkty:

Jak używać koncentrator tlenu?Obsługa koncentratora tlenu nie należy do skomplikowanych i można to robić samodzielnie. Wystarczy podstawowa wiedza na temat zasady jego działania, a także zwykła instrukcja obsługi dołączona do urządzenia, aby móc to wykonywać sprawnie i właściwie. Ważne jest jednak dozowanie tlenu w dawkach zaleconych przez lekarza. Nie poleca się ustalać tych wartości we własnym zakresie, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ dla naszego zdrowia.


 
Jak używać koncentrator tlenu Invacare Perfecto 2 Jak używać koncentrator tlenu Philips EverFlo


 

Budowa koncentratora tlenu


Tlenoterapia za pomocą przenośnego koncentratora tlenu odbywa się w domowych warunkach. Urządzenie jest zasilane za pomocą energii elektrycznej, dlatego w pierwszym kroku należy go podłączyć do gniazdka. Philips EverFlo wyposażony jest w włącznik, kontrolki Led, a także przepływomierz z funkcją regulacji tlenu. Model ten posiada także możliwość zamocowania nawilżacza. Na zewnątrz można dostrzec komorę na wymienny filtr oraz wlot powietrza.


 

Użytkowanie koncentratora bez nawilżacza


Urządzenie można podłączyć bezpośrednio do wylotu tlenu kaniulą nosową, jeśli nie zamierzamy stosować nawilżacza. Wówczas po włączeniu sprzętu zapalają się wszystkie kontrolki i słyszymy charakterystyczny dźwięk. Zielona kontrolka oznacza prawidłowe działanie koncentratora. Wówczas na przepływomierzu ustawiamy zalecany przez lekarza przepływ tlenu.


 

Użytkowanie koncentratora z nawilżaczem


Chcąc używać koncentratora z nawilżaczem, należy najpierw napełnić pojemnik wodą destylowaną, aby uniknąć gromadzenia się kamienia. Pojemnik łączymy z wylotem tlenu za pomocą drenu. Następnie kaniule nosową łączymy z pojemnikiem i uruchomiamy w standardowy sposób.


 

O czym należy pamiętać podczas użytkowania?


Warto mieć na uwadze, że koncentrator powinien być włączany na dłużej tak, aby przepracował cały cykl wymiany gazowej. Można go zacząć użytkować natychmiast po włączeniu, ponieważ jest wówczas gotowy do użytku, jednak koncentracja tlenu osiągana jest dopiero po ok. 10 minutach. Wodę w nawilżaczu wymieniamy zaś codzienne, aby była zawsze świeża. W tym celu podłączamy dren oraz kaniulę, by woda nie dostała się do środka koncentratora. Obsługa urządzenia jest więc bardzo prosta i nieskomplikowana. Każdy powinien sobie z tym bez problemu poradzić.


 

Czyszczenie urządzenia


Jeśli zależy nam na prawidłowej i ciągłej eksploatacji urządzenia, trzeba go regularnie czyścić. Najlepiej robić to codziennie przecierając wilgotną szmatką obudowę koncentratora. To ważne szczególnie dla sprawności szczelin komory filtra. Nie mogą się one niczym zabrudzić, ponieważ zmniejszy to efektywność działania urządzenia. Warto dbać, aby koncentrator nie był zakurzony, gdyż może uszkodzić kompresor powietrza. Filtr należy sprawdzać raz na trzy miesiące wymieniając na nowy, jeśli to konieczne. Zadanie to także nie należy do trudnych, ponieważ dostęp do komory filtra jest wyjątkowo łatwy. Dbając o czystość koncentratora, można być pewnym, że będzie on służył bezawaryjnie przez długi czas, nawet jeśli będzie użytkowany nieustannie przez całą dobę.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu