wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » FAQ » Likwidacja barier technicznych - pomoc niepełnosprawnym
Produkty:
Polecamy

Likwidacja barier technicznych - pomoc niepełnosprawnymdofinansowanie likwidacja barier technicznych

Osoby niepełnosprawne każdego dnia muszą się borykać z przeszkodami, zarówno technicznymi, jak i architektonicznymi, które uniemożliwiają im łatwe przemieszczanie się czy funkcjonowanie. Wynikające z ich niepełnosprawności ograniczenia, stanowią dla nich nie lada wyzwanie. Można jednak je skutecznie zniwelować korzystając z programów wsparcia, pochodzącego np. z funduszu PFRON. Na czym to polega?

 

Czym są bariery techniczne?


Bariery techniczne to wszelkie „przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania przedmiotów lub urządzeń odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności”. Można je skutecznie likwidować poprzez zakup sprzętu lub wyposażenia, jaki pomoże osobom niepełnosprawnym ułatwiając ich codzienne, nierzadko zwyczajne funkcjonalnie. Są to więc równego rodzaju podnośniki sufitowe, wózki toaletowo-prysznicowe itp. sprzęty.

 

Kto może otrzymać dofinansowanie?


Dofinansowaniem objęte będą osoby niepełnosprawne, bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności. Konieczne jest jednak przedstawienie we wniosku stosownej dokumentacji, potwierdzającej przyznany przez komisję lekarską stopień niepełnosprawności. Dotacji nie otrzymają ci, którzy posiadają jakieś zaległość wobec PFRON. Wsparcie nie będzie przekazane także wówczas, gdy inwestycja lub zakup sprzętu został zrealizowany przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Ważne jest więc zadbanie o właściwą kolejność postępowania.

 

Jaka jest wysokość dofinansowania dla niepełnosprawnych?


Dofinansowanie to pokaźne środki finansowe, które mogą wynosić nawet do 95% wartości zakupionego sprzętu likwidującego bariery techniczne. Nie mogą one jednak przekroczyć sumy piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Wnioski rozpatrywane są według oceny merytorycznej. Warto zwrócić uwagę, że PFRON nie finansuje sprzętów medycznych, sprzętów gospodarstwa domowego ani mebli. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i zdarza się, że osoba wnioskująca może być poproszona o wezwanie i przedstawienie dodatkowej dokumentacji. Ograniczenia w wysokości dotacji mogą także wynikać z możliwości danego ośrodka.

 

Kiedy i jak często można skorzystać ze wsparcia?


Osoby niepełnosprawne mogą składać stosowne wnioski i dokumenty przez cały rok, ponieważ są one rozpatrywane na bieżąco. Jednakże nie zawsze ośrodki pomocowe dysponują stosownymi środkami na ten cel. Pamiętajmy, że dofinansowanie ze środków PFRON udzielane jest raz na trzy lata.

 

Czy warto ubiegać się o dofinansowanie?


Środki z funduszu PFRON to realna pomoc dla osób o ograniczonej mobilności, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Nowoczesne sprzęty wspomagające ich codzienne funkcjonowanie to już nie tylko wózek elektryczny czy schodołaz lub podest. To także wszelkie akcesoria stanowiące np. wyposażenie łazienki i wspomagające wykonywanie czynności higienicznych, jak choćby podnośnik sufitowy. Stanowią nieocenione wsparcie dla osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekuna. Likwidacja barier technicznych w rzeczywisty sposób ułatwia funkcjonowanie oraz nierzadko umożliwia kontakty z otoczeniem, wpływając na poprawę ich jakości życia.


dofinansowanie dla niepełnosprawnych - likwidacja barier technicznych

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu