Ręczne prace transportowe po schodach – zasady BHP
Czym są ręczne prace transportowe? Zgodnie z definicją, jest to transportowanie czy też przytrzymywanie lub unoszenie wszelkich przedmiotów, ładunków oraz materiałów, wykonywane przez jednego lub kilkoro pracowników.
Ręczne prace transportowe a kontuzje
Wiele prac transportowych odbywa się ręcznie. Wciąż jeszcze transport czy wnoszenie ładunków po schodach wykonuje się tradycyjnymi sposobami, bazując na sile mięśni ludzkich. Jest to z pewnością bardzo obciążające dla kręgosłupa, a nawet może być przyczyną licznych kontuzji. Aby ograniczyć zagrożenia tym spowodowane, warto nabyć schodołaz towarowy, który posiada udźwig nawet do 170 kg, dlatego bez kłopotu poradzi sobie z ciężkimi lub wielkogabarytowymi ładunkami.
Obowiązki pracodawcy w zakresie przepisów BHP
Przed przystąpieniem do ręcznych prac transportowych, konieczne jest szczegółowe przeszkolenie pracownika oraz przygotowanie jego stanowiska pracy. Przełożony powinien poinstruować pracownika na temat wagi ładunki, jaki będzie przenosić, ale także musi zapewnić mu przerwy na odpoczynek i regenerację sił. Doskonałym sposobem na efektywniejsze przenoszenie przedmiotów lub wnoszenie ich po schodach jest użycie schodołazu towarowego. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ilość przerw pracownika, a co najważniejsze zabezpieczyć jego kręgosłup przed urazami i kontuzjami.
Czym jest wydatek energetyczny?
Wydatek energetyczny netto to energia niezbędna do wykonania pracy fizycznej polegającej na podnoszeniu lub przenoszeniu ładunku. Zasady BHP jasno określają jego nieprzekraczalne wartości. Dla kobiet wydatek energetyczny nie może być wyższy niż 5000 kJ, a przy pracy dorywczej 20 kJ/min. W przypadku mężczyzn nie powinna zaś przekroczyć 8400 kJ, a przy pracy dorywczej 30 kJ/min.
Wartość udźwigu dla ręcznych prac transportowych
Zgodnie z zasadami BHP, masa podnoszonego lub przenoszonego ładunku przez kobietę nie może przekroczyć 12 kg przy pracy stałej oraz 20 kg przy pracy dorywczej, natomiast dla mężczyzn 30 kg przy pracy stałej oraz 50 kg przy pracy dorywczej.
Schodołazy towarowe – rozwiązanie
Schodołazy towarowe to najlepszy sposób na zapewnienie swoim pracownikom komfortowego środowiska pracy podczas transportu ładunków po schodach. Ich obsługa nie wymaga żadnych szkoleń, a waga samego schodołazu jest niewielka. Aluminiowa, składana konstrukcja pozwala na szybki transport schodołazu na miejsce realizacji zlecania. Schodołazy towarowe stają się więc rozwiązaniem problemu noszenia zgodnego z BHP. Transport i przenoszenie ładunków może się wówczas odbywać przy udziale wyłącznie jednego pracownika, bez konieczności angażowania dodatkowych osób. Warto mieć przy tym na uwadze, że ręczne prace transportowe po schodach, przedmiotów o długość 4 m i o masie przekraczającej 40 kg dla mężczyzn i 20 kg da kobiet, muszą się odbywać zespołowo. Ten warunek można ominąć nabywając schodołazy towarowe, ponieważ do ich obsługi potrzeba zaledwie jednej osoby.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii FAQ